TFL Vsebine / Dodani članki / Neplačan dopust z vidika delodajalca - kaj morate

Neplačan dopust z vidika delodajalca - kaj morate vedeti?

Neplačan dopust je ena izmed oblik odsotnosti z dela, ki se lahko odobri delavcu na njegovo pobudo in ob soglasju delodajalca. Kot delodajalec je ključno, da razumete pravne obveznosti in posledice, ki jih takšna odsotnost prinaša. V nadaljevanju bomo predstavili ključne vidike neplačanega dopusta s pravnega, pa tudi iz praktičnega vidika.

Zakonska oz. pogodbena ureditev neplačanega dopusta

Glede na to, da določila o plačanem dopustu najdemo v Zakonu o delovnih razmerjih (ZDR-1) bi verjetno upravičeno pričakovali, da nam zakon podaja tudi smernice o neplačanem dopustu. Vendar temu ni tako. Neplačan dopust namreč ni zakonsko obvezna pravica delavca, temveč se o njem odloča sporazumno. ZDR-1 tako ne določa posebnih pogojev za odobritev neplačanega dopusta, kar pomeni, da je vsebina takšnega dogovora prepuščena pogodbenim strankam – delodajalcu in delavcu. Kljub temu, da izredne odsotnosti z dela – tj. izrednega dopusta – ZDR-1 ne ureja, pa lahko to ureditev najdemo v nekaterih kolektivnih pogodbah.

V Sloveniji pravico do neplačanega dopusta urejajo različne kolektivne pogodbe. Kolektivna pogodba za elektroindustrijo na primer omogoča delavcu do 30 dni neplačane odsotnosti, vendar lahko delodajalec zahtevo zavrne, če delovni proces tega ne dopušča. V zdravstvu in socialnem varstvu so razlogi za neplačan dopust, ki lahko traja do 30 dni, natančno določeni, a se lahko odsotnost podaljša, če delovni proces to omogoča. Pri odsotnosti nad 30 dni brez nadomestila plače se delavcu ta čas všteva v zavarovalno dobo, če sam plača prispevke. Podobno natančne primere za neplačan dopust določa tudi Kolektivna pogodba za gostinstvo in turizem.

Če želi zaposleni izkoristiti t.i. »neplačan dopust« mora pred tem poskrbeti za pisno vlogo, v kateri navede razlog in obdobje odsotnosti. Glede na potrebe delovnega procesa lahko delodajalec takšno vlogo odobri ali pa jo tudi zavrne.

Ali neplačan dopust delodajalca stane?

Kljub temu da se nam na prvi pogled morda zazdi, da je neplačan dopust za delodajalca obdobje, ko z zaposlenim nima »stroškov«, lahko po pogledu na 132. člen Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2) hitro ugotovimo, da temu ni povsem tako. Tudi v primeru, ko delavec z delodajalcem sklene dogovor o neplačanem dopustu, ima delodajalec v času njegove odsotnosti še vedno določene stroške. Ti so vezani predvsem na plačilo prispevkov iz obveznih socialnih zavarovanj. Iz omenjenega člena namreč izhaja, da se v zavarovalno dobo ob pogoju, da je plačan prispevek, šteje tudi čas, v katerem je bil zavarovanec med trajanjem delovnega razmerja brez pravice do nadomestila plače odsoten z dela.

Neplačan dopust lahko predstavlja koristno rešitev za delavca, vendar zahteva premišljeno odločitev s strani delodajalca. Skladnost z zakonodajo in jasno opredeljeni pogoji omogočajo, da se izognete morebitnim pravnim zapletom ter zagotovite nemoten potek dela v podjetju.

 

Povezani članki:

Izplačilo regresa in vse, kar morate o regresu po ZDR-1 vedeti v RS

Regres za letni dopust je pravica zaposlenega, ki jo ureja Zakonu o delovnih razmerjih (ZDR-1) v svojem 131. členu. V prispevku bomo spoznali, da gresta pravica do regresa in pravica do dopusta z roko v roki in lahko bi rekli, da pravica do regresa zaposlenemu na nek način zagotavlja pravico do fina...

Preberi več

ZDR-1 – izračun odpravnine ob odpovedi pogodbe

ZDR-1 – odpravnina ob odpovedi pogodbe o zaposlitvi in njen izračunOdpravnino lahko razumemo kot denarno nadomestilo, ki pripada delavcu ob prenehanju delovnega razmerja pod pogoji, ki jih določa Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1). ZDR-1 natančno določa tudi druge pravice in obveznosti delavcev ter ...

Preberi več

Potni stroški na službeni poti – izplačilo zaposlenim

Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) v 130. členu določa, da mora delodajalec delavcu zagotoviti povračilo stroškov, ki nastanejo pri opravljanju del in nalog na službenem potovanju. Podlago za izplačilo stroškov, ki so med službeno potjo nastali delavcu, predstavlja potni nalog. Gre za dokument, ki p...

Preberi več

Izračun odpravnine po ZDR-1 ob prenehanju delovnega razmerja

Ob prenehanju delovnega razmerja se velikokrat zastavlja vprašanje, kakšna odpravnina pripada in kako pravilno poskrbeti za izračun odpravnine. Pred določitvijo višine odpravnine je ključno razumeti pogoje, pod katerimi jo delavec lahko prejme. Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) določa naslednje pri...

Preberi več
BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window