TFL Glasnik je brezplačni e-tednik s strokovnimi članki z davčnega, računovodsko-finančnega in pravnega področja ter intervjuji s priznanimi slovenskimi strokovnjaki in podjetniki.
Želite dostop do člankov TFL Glasnika?
Brezplačna registracijaIZBRANO
Toni Perić
»Današnja umetna inteligenca je najmanj zmogljiva umetna inteligenca, ki jo bomo kadar koli uporabljali. Njena cena vsakih 12 mesecev pade za deset- do dvajsetkrat.«
TEMA TEDNA
Ivan Malenica
Pravica do poštenega sojenja (prvi odstavek 6. člena Evropska konvencija o človekovih pravicah (EKČP)) in pravica do učinkovitega pravnega sredstva (13. člen EKČP) sta prazni, če se končnih sodnih odločitev ne izvrši, zato imajo države pozitivno obveznost vzpostaviti zanesljiv sistem za njihovo izvrševanje – vključno z določenimi pravnimi sredstvi – kadar organi javne oblasti sodb prostovoljno ne izpolnijo.
ČLANKI
Boštjan Koritnik
Pred poldrugim letom sem zapisal:»V zadnjih nekaj sodbah je Vrhovno sodišče RS v zasedbi sodnic in sodnikov, ki jih najvišje cenim in za katere menim, da so strokovnjaki in da boljših ni, povsem obrnilo svoj pogled na vprašanje kreditov v švicarskih frankih. Popoln obrat od sodne prakse, ki jo je Vrhovno sodišče enotno zagovarjalo zadnjih pet let.«
ČLANKI
mag. Aleksandra Heinzer
Direktiva Sveta 2006/112/ES določa strukturo DDV-ja v EU-ju in poudarja pomen identifikacije ekonomske dejavnosti za določitev davčnega zavezanca. Ker se v praksi prepletajo ekonomske dejavnosti z neekonomskimi ter poslovna in zasebna raba, je razumevanje teh pojmov ključnega pomena. V prispevku podrobno obravnavamo vpliv ekonomske dejavnosti na obveznosti DDV-ja, razlikovanje med ekonomsko in neekonomsko sfero ter posledice za obračunavanje DDV-ja pri zasebni rabi. Razprava temelji na evropski sodni praksi in analizi situacij, vključno z obravnavo poslovanja oseb javnega prava v luči sistema DDV-ja. Kljub razmeroma jasnim definicijam v Direktivi Sveta 2006/112/ES se v praksi soočamo z izzivi pri določanju, kaj točno pomeni ekonomska dejavnost in kdaj se šteje, da ima dobava zasebni namen. Prispevek kaže na potrebo po jasni zakonodaji in natančni uporabi pravil DDV-ja tudi zaradi zagotavljanja pravičnosti in preprečevanja izkrivljanja konkurence.
ČLANKI
Živko Bergant, Nataša Pustotnik
Članek obravnava prostovoljno prenehanje podjetja z vidika načel družbene odgovornosti. Pri tem izhaja iz dejstva, da podjetje nima lastnika, vlagatelji kapitala so samo lastniki vloženih deležev. Ustanovljeno podjetje je družbeno odgovorno, zato lastniki kapitala sami ne bi smeli imeti pravice odločati o prenehanju podjetja. Avtor obravnava to področje s pravnega in ekonomskega vidika. Ugotavlja, da je dodana vrednost v podjetju temeljni izraz izvajanja njegovega poslanstva in družbene odgovornosti. Zato bi morali o prenehanju podjetja odločati deležniki, ki jim dodana vrednost pripada. Temu primerno mora država vzpostaviti ustrezen pravni red in uzakoniti proces prenehanja podjetij.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki