TFL Glasnik je brezplačni e-tednik s strokovnimi članki z davčnega, računovodsko-finančnega in pravnega področja ter intervjuji s priznanimi slovenskimi strokovnjaki in podjetniki.
Želite dostop do člankov TFL Glasnika?
Brezplačna registracijaIZBRANO
mag. Benjamin Hlastan
Priznan zgodovinar Will Durant je 40 let pisal delo Zgodbe civilizacije, 11 zvezkov, ki obsegajo več kot 13.500 strani. V šestem zvezku takole podaja vpogled v okoliščine in čas reformacije od 13. do 16. stoletja.
TEMA TEDNA
Stanislav Fortuna
Marsikateri starejši bralec se bo spomnil inteligentnega humorja Fernandela in Gina Cervija v črno- -belih filmih iz 50. let prejšnjega stoletja. Nekoliko mlajši bralec se bo spomnil izbora humoresk Giovannina Guareschija, ki ga je v 70. letih prejšnjega stoletja izdala založba Mladinska knjiga. A tisto, kar se skriva pod naslovom, je prevod osmih knjig z izvirnim naslovom »Tutto don Camillo« s približno 400 zgodbami, ki jih je med letoma 2013 in 2020 izdala Celjska Mohorjeva družba.
ČLANKI
Maja Lajevec
Prvega novembra 2023 je začela veljati novela ZFPPIPP-H, ki je precej posegla tudi v postopek osebnega stečaja in odpusta obveznosti. Zdi se, da jo javnost trenutno sprejema le prek temeljne ideje zakonodajalca pri njeni predstavitvi: boljše poplačilo upnikov, boljši nadzor nad ravnanji stečajnega dolžnika in ustrezna zaščita dolžnikovega položaja.
ČLANKI
Iz prakse za prakso
Odbor sekcije pooblaščenih ocenjevalcev vrednosti je prejel vprašanje, kako poplavno tveganje in tveganje pobočnih masnih premikov ter poplavni dogodki vplivajo na ocenjevanje vrednosti nepremičnin za zavarovano posojanje. Problematiko ocenjevanja vrednosti nepremičnin za zavarovano posojanje pri poplavnem tveganju in tveganju pobočnih masnih premikov ter poplavnih dogodkih je obravnaval Odbor sekcije pooblaščenih ocenjevalcev vrednosti in po predlogu projektne skupine, v kateri so sodelovali člani sekcije ocenjevanja vrednosti nepremičnin pri Slovenskem inštitutu za revizijo, člani Združenja bank Slovenije ter domači in tuji strokovnjaki, specialisti za posamezna področja, o tem pripravil strokovno razlago.
ČLANKI
Maša Žehelj
Z raziskovanjem Antarktike so se pojavile tudi težnje po prisvojitvi in delitvi ozemlja. Prav tako pa je bilo treba pravno urediti področje znanstvenega raziskovanja na Antarktiki. Kot odgovor na to so sledila pogajanja o sklenitvi Pogodbe o Antarktiki, ki so potekala v Washingtonu, kjer je bila leta 1959 Pogodba tudi sklenjena. Antarktika ima unikatno ureditev v mednarodnem pravu, urejeno s Pogodbo o Antarktiki in preostalimi pogodbami, ki so sledile. Glede na tako pogodbeno ureditev bi Pogodba o Antarktiki, tako kot je to običajno, zavezovala le njene podpisnice. Tudi v mednarodnem pravu namreč velja načelo, da določila pogodbe tretjim, torej državam, ki niso podpisnice, ne smejo niti škoditi niti jim koristiti. Dunajska konvencija o pravu mednarodnih pogodb določa, da mednarodna pogodba tretji državi brez njene privolitve ne nalaga obveznosti niti ji ne daje pravic. Glede na to bi lahko Pogodba učinkovala samo nasproti pogodbenim strankam, vendar pa mednarodno pravo pozna poseben primer pogodb v korist tretjim, s katerimi se vzpostavlja »objektivni režim«, ki deluje erga omnes in v ta okvir »objektivnega režima« spada tudi Pogodba o Antarktiki oziroma ves pravni režim Antarktike in tako ustvarja učinke erga omnes.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki