TFL Glasnik je brezplačni e-tednik s strokovnimi članki z davčnega, računovodsko-finančnega in pravnega področja ter intervjuji s priznanimi slovenskimi strokovnjaki in podjetniki.
Želite dostop do člankov TFL Glasnika?
Brezplačna registracijaKOLUMNA
Zlata Tavčar
Tako je dejala 22-letna pesnica Amanda Gorman v svojem zdaj že znamenitem nastopu ob inavguraciji ameriškega predsednika. Sporočilo, ki bi si ga morali zapisati v srce vsi. A ne le v srce, tudi v dejanja.
TEMA TEDNA
Suzana Cvikl
Olajšava za vzdrževane družinske člane je omogočena zaradi povečanih stroškov, ki jih imamo zaradi dolžnosti vzdrževanja družinskih članov. V tem času je aktualna tema uveljavljanje olajšave za vzdrževane družinske člane (VDČ), Zakon o dohodnini (ZDoh-2) jo imenuje posebna olajšava. Dotaknila se bom tudi tistih odpisanih olajšav v okviru dohodnine, ki so bile pri ljudeh dobro sprejete, saj so jim prav tako zniževale letno davčno osnovo (LDO) in jih spodbujale pri določenih aktivnostih.
ČLANKI
Jure Bergant in dr. Damjan Korošec
Pravica do življenja zaradi njene politične, etične in moralne razsežnosti pogosto seže tudi zunaj prava ter odpira najširše možne razprave o upravičenosti končanja človekovega življenja. Čeprav se zdi, da svet v luči največje javnozdravstvene krize naše generacije trenutno pretresajo predvsem vprašanja, kako življenja ohranjati in podaljševati, posebej z vidika kazenskega prava pa v tej luči instituti izključevanja biti kaznivega dejanja po merilih triaže, izključevanja protipravnosti po merilih upravičljive kolizije dolžnosti in upravičenosti ali opravičenosti drugih ravnanj v stiski, pa je ravno epidemija opozorila na vselej aktualna najširša kulturna in filozofska vprašanja meja pravice do življenja.
ČLANKI
Rok Dacar
Preden obravnavo take teme, kot je podzastopanost žensk na županskih funkcijah, je treba za dobro razumevanje problema pojasniti pomen besed enakost in enakopravnost. Na prvi pogled se zdi, da sta njuna vsebina in doseg jasna. Pa vendar ni tako. Pogosto se zgodi, da ju istovetimo. Čeprav sta medsebojno povezani, je to napačno, ker vendar nosita drugačna pomena. Enakost (v primeru te raziskave spolov) je sestavljena iz dveh komponent – formalne (de iure) in materialne (de facto). Prva je pravno formalna enakost, druga pa enakost, ki se nanaša na dejanske situacije v razmerju med spoloma in zadeva realne okoliščine. Šele, ko je dosežena slednja, lahko govorimo o resnično enakem položaju moških in žensk. Pojma enakosti spolov pa ne smemo enačiti z istostjo, kajti ne temelji na zanikanju razlik med spoloma, temveč na njihovem priznavanju in harmoničnem dopolnjevanju.
ČLANKI
mag. Brigita Franc
V prispevku so obravnavane posledice pri DDV-ju, ki nastanejo zaradi dokončnega prenehanja terjatve upnika oz. obveznosti dolžnika v prisilni poravnavi, vodeni po pravilih iz ZFPPIPP-ja. Analiziramo pravno razlago 39. in 68. člena ZDDV-1 po sodni praksi SEU-ja in Vrhovnega sodišča. Prispevek odgovarja na vprašanje, ali terjatev upnika oz. obveznost dolžnika v postopku prisilne poravnave v neplačanem delu dokončno preneha ali postane neizterljiva ter ali obstaja vzročno-posledično razmerje med pravico upnika do popravka obračunanega DDV-ja in obveznostjo dolžnika do popravka vstopnega DDV-ja.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik