TFL Glasnik je brezplačni e-tednik s strokovnimi članki z davčnega, računovodsko-finančnega in pravnega področja ter intervjuji s priznanimi slovenskimi strokovnjaki in podjetniki.
Želite dostop do člankov TFL Glasnika?
Brezplačna registracijaINTERVJU
Zlata Tavčar
Na svetu je kakšnih 15 odstotkov populacije z različnimi oblikami invalidnosti. Samo s cerebralno paralizo je 17 milijonov ljudi.
TEMA TEDNA
Dr. Igor Areh
Poleti 2019 sem mi je pri hotelskem zajtrku v Santiagu de Compostela pridružil profesor Ray Bull, nekdanji predsednik Britanskega psihološkega združenja. Pogovarjala sva se o raziskavi o delu slovenskih izvedencev in proti koncu pogovora je dejal: »Prav si storil, za to je potreben pogum. Se spominjaš, kaj se je zgodilo Elizabeth Loftus, ko je na sodiščih razkrila resnico o potlačenih spominih? Da? Torej, pripravi se.«
ČLANKI
Jasmina Mitev
Zahtevek za varstvo firme v pravdnem postopku v skladu z drugim odstavkom 23. člena Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1) bi bilo na prvi pogled mogoče obravnavati kot tipičen statusni spor glede zamenljivosti firme, še zlasti takrat, kadar pravdni stranki nikjer ne omenjata dejstva, da bi zaradi uporabe firme prišlo do poseganja v pravico iz kroga znakov razlikovanja, tj. pravico modela, znamke in geografske označbe, oziroma da bi prišlo do kršenja nelojalne konkurence, a ni tako.
ČLANKI
Dr. Renato Vrenčur
Poslovna praksa zahteva uporabo raznih instrumentov zavarovanja obveznosti. S tem se okrepi upnikov položaj ob neplačevitosti dolžnika, še zlasti v stečaju ali izvršbi. Izbira ustreznega zavarovanja je zelo pomembna. V prispevku so poudarjene nekatere sodobne oblike zavarovanja (fiduciarna zavarovanja, še posebej fiduciarni odstop terjatev v zavarovanje). Nekateri instrumenti zavarovanja so izrazito akcesorne narave (na primer zastavna pravica na terjatvah), medtem ko drugi predstavljajo tipične neakcesorne modele zavarovanja (na primer fiduciarna zavarovanja). Poznavanje omenjene pravne narave obravnavanih instrumentov je več kot nujno za ustrezno izbiro in uporabo posameznih modelov v praksi.
ČLANKI
Darinka Kamenšek
Računovodska poročila so vir podatkov, ki je javno dostopen vsem, ki sprejemajo poslovne odločitve v povezavi s poslovnim subjektom ali ocenjujejo njegovo uspešnost. Katere informacije naj vsebujejo računovodska poročila, je predpisano v ZGD in Slovenskih računovodskih standardih. Toda ti zapisi so dokaj ohlapni in pripravljavci računovodskih poročil imajo veliko svobode. Prav tako imajo v podjetjih določene kriterije glede ugotavljanja uspešnosti poslovodstva, ki so osnova za določanje nagrad. Zaradi vsega naštetega prihaja do neustreznega prikazovanja poslovnih dogodkov in celo prevar v računovodskih izkazih, ki lahko bralca računovodskih poročil pripeljejo do napačnih poslovnih odločitev. V tem prispevku bomo predstavili nekaj najpogostejših prilagajanj računovodskih poročil, ki že mejijo na goljufivo poročanja in ali kreativno računovodstvo, vse z namenom doseganja takih poslovnih rezultatov, kot se od organizacije pričakujejo.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki