TFL Glasnik je brezplačni e-tednik s strokovnimi članki z davčnega, računovodsko-finančnega in pravnega področja ter intervjuji s priznanimi slovenskimi strokovnjaki in podjetniki.
Želite dostop do člankov TFL Glasnika?
Brezplačna registracijaINTERVJU
Zlata Tavčar
Pri nas je pravzaprav korupcija poskus pospeševanja urejanja. Ne moremo govoriti o javno dostopnih storitvah, če je čakalna doba za revmatološki pregled več kot 500 dni. Če pričakujete rešitev nekega gospodarskega spora v 14 ali 17 mesecih ali da pride do prve obravnave v enem letu, ne moremo govoriti o preprosto dostopnih storitvah. Da odpiraš šampanjec, ker si dobil gradbeno dovoljenje po nekaj letih, ne moremo govoriti, da vse dobro funkcionira.
TEMA TEDNA
mag. Minu A. Gvardjančič in Dalia Cerovšek
Dne 22. 10. 2020 je pričela veljati novela Zakona o trgovini (ZT-1), ki določa, da prodajalne ob nedeljah in praznikih ne bodo smele več poslovati. Izjema so prodajalne na bencinskih servisih, postajališčih, pristaniščih in letališčih ter v bolnišnicah in hotelih ter tudi druge manjše prodajalne, če bodo v njih ob nedeljah in na dela proste dni stregli kupcem lastniki sami (oziroma zakoniti zastopniki in prokuristi) ob pomoči študentov in upokojencev.
ČLANKI
Jože Levašič
Volja zakonodajalca Republike Slovenije in vsebina pojma »izkoriščanja« prostitucije se vse od leta 2003 dalje, ko je bila določena delna dekriminalizacija izvajalcev prostitucije (Zakon o spremembah zakona o prekrških zoper javni red in mir (ZJRM-B)) ter je bilo v Kazenskem zakoniku Republike Slovenije (KZ-B) kot kaznivo dejanje opredeljeno kaznivo dejanje zlorabe prostitucije, ki je združilo prejšnji kaznivi dejanji zvodništva in posredovanja pri prostituciji, nista v ničemer spremenila. Ves čas je bil določeno, da kdor »zaradi izkoriščanja« sodeluje pri prostituciji druge osebe, se kaznuje. Najbolj pogosti obliki izkoriščanja prostitucije sta zvodništvo in izkoriščanje v bordelu, ko zvodnik in izkoriščevalec prejmeta zaslužek zaradi prostitucije izvajalca prostitucije.
ČLANKI
Prim. dr. sc. Gordana Kalan Živčec
Telesno težo zelo preprosto izmerimo, naš transakcijski račun pa je unikatna številka. Tudi koledarsko starost, leta življenja od rojstva dalje, je preprosto izračunati. Kaj pa biološka starost? Ali jo lahko izmerimo? Ali lahko vplivamo nanjo? Če smo se v dosedanjih prispevkih posvečali predvsem ukrepom, ki jih lahko samostojno izvajamo, kot v prispevku 8. stebrov zdravja in Miti in resnice o prehrani, poglejmo, kaj je dognala znanost na področju let – staranja. Lani je o konceptih staranja izšla izjemno zanimiva knjiga Lifespan – Why we Age and Why we Don’t Have To avtorja Davida Sinclairja, profesorja biologije s Harvarda.
ČLANKI
Mag. Bine Kordež
Pred dnevi je bil precej pozornosti deležen Akcijski načrt za višjo rast produktivnosti. V njem je široka skupina avtorjev z ekonomske fakultete na pobudo ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo v okviru Združenja Manager sestavila predlog aktivnosti, s katerimi naj bi v štirih letih nadomestili polovico zaostanka produktivnosti za Avstrijo. Na tako ambiciozen, obsežen in med veliko deležniki obravnavan dokument se verjetno ni najbolj primerno odzivati s takšnim krajšim zapisom, vseeno pa bi si dovolil pokomentirati nekaj usmeritev. Predlog je namreč predstavljen na način, da avtorji vedo, kako bi lahko v nekaj letih ujeli polovico zaostanka za Avstrijo, da so to zapisali – če pa politika tega ne bo sprejela in predlaganih smernic ter ukrepov uresničila, pa bo pač njena odgovornost.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik