Zagotovo v svoji okolici poznate ljudi, ki imajo enako let kronološke starosti, videti pa so in celo delujejo povsem različno. Z mamo, ki ima 82 let, sva se nedavno pogovarjali, da se je ona upokojila pri 57 letih s polno delovno dobo in še letom povrhu (delala je 36 let). Ima odlično možnost, da bo več let v pokoju, kot je bila v službi. Pri mojih polnih 59 letih o pokojnini niti ne razmišljam, delam z veseljem, kreativno in tudi zakon nalaga še več kot 7 let do upokojitve. Kakšna pa je moja biološka starost? Ali se mi obeta živeti več let v pokoju, kot sem jih preživela v delovnem razmerju? (Na medicinski fakulteti sem diplomirala pri 25 letih). Z vidika vzdržnosti pokojninske blagajne to zagotovo ni populacijsko izvedljivo. Ali je izvedljivo na osebni ravni? Biološko?
Ja, na podlagi znanosti in že današnjih znanj mislim, da je. Za kakovostno materialno življenje vsekakor ne bo dovolj imeti le pokojnino iz naslova polne delovne dobe. O tem veste finančniki veliko več od mene. Menim pa, da bi moralo biti finančno opismenjevanje otrok, kako imeti v pokoju dovolj finančnih sredstev, enako pomembno, kot znanje fizike, matemetike, materinega jezika ali umetnosti, ki ga učijo v šoli.
Kaj pa staranje? Kako izmeriti biološko starost? Že leta 2009 je Elizabeth Blackburn prejela kot redka ženska Nobelovo nagrado za fiziologijo ali medicino, za odkritje telomeraze. To je encim, ki vpliva na podaljševanje telomer. Telomere so nekakšne zaščitne kapice na koncu kromosoma, ki ščitijo celično DNA pred poškodbo oziroma nastankom raka. Na osnovi dolžine telomere lahko izmerimo, koliko je biološko stara celica oziroma organizem, ki ji ta celica pripada. Encim telomeraza gradi te zaščitne telemeare. Že pred leti sem uspela vzpostaviti kontakt z laboratorijem v Madridu, ki z verificirano metodo izmeri dolžino telomere. Lepota človeškega telesa je tudi v tem, da je sposobno regeneracije, celo pomlajevanja, če le ima primerne pogoje. Telomerazo je mogoče spodbuditi, da bodo telomere daljše, celice biološko mlajše, za več pa na spletni strani … https://www.master-doctor.net/testiranje-na-telomere/
Dr. Sinclair v svoji knjigi omenja telomere, četudi več časa posveča metilaciji kromosmov. Metilacija DNA je pomemben epigenetski marker, ki nadzoruje izražanje genov. Metilirani kromosomi se prenašajo s staršev na potomce in so potrebni za pravilen razvoj oplojene celice. Za posamezen organizem je metilacija pomembna, ker poteka že od prve cepitve oplojene celice in je z njo mogoče izmeriti neposredno, dejansko biološko starost vsakega organizma. Z metilacijo se geni »utišajo«. Tako imenovana Horwathova biološka ura temelji na količini metilnih skupin na kromosomih, v histonu in pokaže vrednost, biološko starost celice. S številko v letih izrazi, kako je organizem živel do trenutka meritve, ali se je staral hitreje ali počasneje, kot so tekla koledarska leta. Vemo, da se kadilci starajo hitreje od nekadilcev in v povprečju umrejo 15 let prej od nekadilcev. To staranje gre prav na račun hitrejše metilacije kromosomov.
Lepota organizma, telesa je, da je sposobno zmanjšati vplive metilacije, njeno hitrost in s tem znižati tudi biološko starost. Vsi prehranski nasveti, antioksidativni učinki določenih živil, izogibanje pretiranemu sončenju, nepotrebnemu obsevanju, kajenju, belemu sladkorju, rafiniranim živilom so dejansko ukrepi k zmanjševanju nepotrebne, prehitre metilacije kromosomov.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik