Portal TFL

TFL Glasnik - številka 8, leto 2024, 27.2.2024

TFL Glasnik je brezplačni e-tednik s strokovnimi članki z davčnega, računovodsko-finančnega in pravnega področja ter intervjuji s priznanimi slovenskimi strokovnjaki in podjetniki.

Strokovna revija
Tax-Fin-Lex
2350-5753
Zlata Tavčar
odv. Vesna Cukrov
dr. Rok Čeferin
dr. Miha Juhart
asist. Boštjan Koritnik
dr. Nataša Pirc Musar
odv. Andrej Razdrih
dr. Vasilka Sancin
dr. Grega Strban
dr. Metka Tekavčič

Želite dostop do člankov TFL Glasnika?

Brezplačna registracija
dr. Alojz Ihan

IZBRANO

dr. Alojz Ihan

Evtanazija in vprašanja pravni stroki

Čeprav že nekaj časa poteka javna razprava o predlogu zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, večina ljudi še vedno ne loči med evtanazijo in pomočjo pri samomoru. Prvo je dejanje, pri katerem človek v zakonsko reguliranem postopku usmrti drugega človeka, navadno z injiciranjem smrtonosne snovi. Drugo pa je samomor (izvrši ga samomorilec sam), ki ga v zakonsko reguliranem postopku asistent tehnično olajša z izročitvijo smrtonosne snovi za použitje ali z nastavitvijo infuzije, ki jo mora samomorilec sprožiti sam – tako, da se dotakne stikala infuzijske črpalke.

Emina Kajtazović

TEMA TEDNA

Emina Kajtazović

Izpolnitev davčne obveznosti po začetku postopka davčnega inšpekcijskega nadzora – kaj določba 140(a) ZDavP-2 v resnici prinaša zavezancem?

V javnem interesu je, da so davčne obveznosti zavezancev pravilno, pravočasno in prostovoljno izpolnjene. V ta namen so v davčni zakonodaji vzpostavljeni različni vzvodi, ki sledijo tem ciljem. Reprezentativni primeri so predložitev popravkov davčnih obračunov in instituti samoprijave.

Andraž Teršek

ČLANKI

Andraž Teršek

O pravici delavcev, da sami izbirajo način koriščenja časa za odmor in malico

Zaposleni v vzgoji in izobraževanju so mi postavili vprašanje, ali smejo delodajalec in druge delavcu nadrejene osebe odrejati delavcu, na kakšen način in kje sme preživljati čas za odmor med delom in za malico.

Iz prakse za prakso

ČLANKI

Iz prakse za prakso

Trenutek pripoznavanja stroška za revizijo letnega poročila

Odbor preizkušenih računovodij in računovodij pri Slovenskem inštitutu za revizijo je na svoji seji obravnaval problematiko glede trenutka pripoznavanja stroška revizije letnega poročila v skladu s SRS-ji (2024). Odbor je o tem pripravil strokovno razlago.

Katja Štemberger

ČLANKI

Katja Štemberger

Sodno varstvo v sporih iz koncesijskih pogodb

Sodno varstvo v sporih iz koncesijskih pogodb je razdeljeno med sodišča splošne pristojnosti in upravna sodišča. To je odraz dvojne narave koncesijskih pogodb, pri katerih se prepletajo elementi civilnega (pogodbenega) prava in upravnega prava. Če predmet spora spada na področje upravnega prava, kar se pogosto kaže v tem, da koncedent v zvezi z izvajanjem koncesijske pogodbe izdaja upravne akte ali druge akte oblastnega pomena, je sodno varstvo praviloma zagotovljeno pred upravnimi sodišči. Če pa se spor nanaša na vprašanje, ki je urejeno s pravili pogodbenega prava, gre za spor, o katerem odločajo sodišča splošne pristojnosti. Posebna ureditev velja za koncesijske pogodbe, ki spadajo na področje uporabe prava EU. Te so podvržene tudi sodnemu varstvu po pravilih ZPVPJN. Vendar taka razmejitev pristojnosti nujno ne vzdrži, saj zakonska ureditev med javnopravnimi in zasebnopravnimi elementi koncesijske pogodbe pogosto dovolj jasno ne razlikuje, to pa vodi do podajanja zadev med različnimi sodišči in do (nepotrebnega) podaljševanja postopka. O sporih iz koncesijskih pogodb bi tako moralo odločati eno samo sodišče, to je upravno sodišče.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window