Organizacija ima lahko na podlagi določbe v zakonu obvezo, da si mora pridobiti revizijo letnega poročila (s čimer je mišljeno revidiranje računovodskih izkazov), ki jo bo opravil izvajalec revidiranja (v nadaljevanju: revizor).1 Gre za zakonsko oziroma pravno obvezo2 revizije letnega poročila. Vprašanje je, v katerem trenutku se pri organizaciji (t.i. revidiranki) pripozna strošek v zvezi z revizijo letnega poročila, ki jo opravi oziroma jo bo opravil revizor.
Temeljna računovodska predpostavka je upoštevanje nastanka poslovnih dogodkov. Ta zahteva, da se »poslovni dogodki pripoznajo, ko se pojavijo, in ne šele ob plačilu; zapisujejo se v računovodske razvide in o njih se poroča v računovodskih izkazih obdobja, na katero se nanašajo« (Okvir SRS-jev 2024).
Pri pripoznavanju obveznosti mora organizacija najprej presoditi, ali ima sedanjo obvezo. V SRS-jih (2024) so določbe, ki organizaciji omogočajo tako presojo, na primer v SRS- ju 9 (2024) – Dolgovi in SRS-ju 10 (2024) – Rezervacije. Obveznost je sedanja obveza organizacije na podlagi preteklih dogodkov za prenos sredstev (gospodarskih virov) organizacije (glejte na primer SRS 9.21, točko a, SRS 9.23 ter SRS 10.23, točko b).
Obveza je tisto, kar se po določenih normah in predpisih mora storiti oziroma opraviti, organizacija pa nima praktičnih možnosti, da se obvezi izogne (SRS 9.23 in SRS 10.5).
Za pripoznavanje obveznosti v računovodskih razvidih organizacije mora biti torej izpolnjen pogoj obstoja sedanje pravne ali posredne obveze (ki izhaja iz preteklega dogodka, zaradi katerega ima organizacija obvezo; glejte na primer SRS 10.5, točko a, in SRS 11.10, drugi odstavek, točko a).3 Po SRS-ju 10.23, točki č, velja, da je pravna obveza tista, ki izhaja iz pogodbe, zakonov ali drugih pravnih predpisov.
Organizacija opravi presojo glede obstoja sedanje obveze (najkasneje) na dan bilance stanja. Če ima organizacija na podlagi določbe v zakonu obvezo, da si mora pridobiti revizorja, ki bo opravil revizijo letnega poročila, potem ima pravno obvezo in nima praktičnih možnosti, da se tej obvezi izogne. Pravna obveza obstaja tudi, če organizacija na dan bilance stanja nima izbranega ali imenovanega revizorja oziroma nima z revizorjem sklenjene pogodbe o revidiranju. Če znesek obveze še ni znan, ker še ni bila sklenjena pogodba o revidiranju, znesek obveze organizacija oceni ob upoštevanju različnih dejavnikov, med drugim se običajno upoštevajo pretekle izkušnje (praksa) v organizaciji (na primer iz revizij v preteklih letih), velikost, zapletenost (kompleksnost) organizacije in tako dalje.
Za organizacijo pravna obveza revizije letnega poročila tako (najkasneje) na dan bilance stanja predstavlja strošek storitve po SRS-ju 12 (2024) – Stroški materiala in storitev.
Stroški storitev so po standardu SRS 12 lahko obračunani hkrati kot vnaprej vračunani stroški storitev, ker bo odtok sredstev (gospodarskih virov) v zvezi z njimi, ki organizaciji omogočajo gospodarske koristi (SRS 12.3), nastal šele kasneje. Po SRS-ju 11 (2024) – Časovne razmejitve velja, da so vnaprej vračunani stroški tisti, ki nastajajo na podlagi enakomernega obremenjevanja dejavnosti s stroški oziroma na podlagi poslovnega izida z odhodki, ki so se že pojavili oziroma nastali in zato že bremenijo dejavnost oziroma že vplivajo na poslovni izid, čeprav bo organizacija račune zanje prejela šele kasneje, oziroma bo odtok sredstev (gospodarskih virov) v zvezi z njimi poznejši (SRS 11.6). Če sklenemo, če obstaja pravna obveza revizije letnega poročila, organizacija (najkasneje) na dan bilance stanja pripozna strošek storitve revizije letnega poročila, hkrati pa pripozna tudi vnaprej vračunan strošek revizije letnega poročila.
Pripoznanje vnaprej vračunanega stroška pomeni, da sta poleg obstoja obveze izpolnjena še druga dva pogoja, potrebna za pripoznanje pasivnih časovnih razmejitev (kot vrste obveznosti v organizaciji): da gre za prenos sredstev (gospodarskih virov) organizacije in da je mogoče vrednost vnaprej vračunanega stroška zanesljivo izmeriti (SRS 11.10).
Na podlagi predstavljenega izhodišča je bila sprejeta strokovna razlaga.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik