Portal TFL

TFL Glasnik - številka 5, leto 2021, 2.2.2021

TFL Glasnik je brezplačni e-tednik s strokovnimi članki z davčnega, računovodsko-finančnega in pravnega področja ter intervjuji s priznanimi slovenskimi strokovnjaki in podjetniki.

Strokovna revija
Tax-Fin-Lex
2350-5753
Zlata Tavčar
odv. Vesna Cukrov
dr. Rok Čeferin
dr. Miha Juhart
asist. Boštjan Koritnik
dr. Nataša Pirc Musar
odv. Andrej Razdrih
dr. Vasilka Sancin
dr. Grega Strban
dr. Metka Tekavčič

Želite dostop do člankov TFL Glasnika?

Brezplačna registracija
Zlata Tavčar

INTERVJU

Zlata Tavčar

Dr. Denis Mancevič: Prihodnost je v aplikativnem znanju

Stopimo malo iz okvirja te domnevne unikatnosti, morda iz zaprtosti v odprti svet, v katerem fizičnih meja ne bo več. Moj oče je tudi doktor znanosti, a kako je on vstopal v ta svet. Kako je on pisal doktorat in kako sem ga jaz, kako je on dostopal do literature in kako jaz? Povsem različne okoliščine, in to zgolj v enem generacijskem preskoku. Mi pa se obnašamo, kot da svet ni odprt. Bojimo se tujih primerov.

mag. Ivan Simič

TEMA TEDNA

mag. Ivan Simič

Ocena ustavnosti celotnega ZDavP-2

Ob samovolji in nezakonitem odločanju inšpektorjev je normalno, da je zakon o davčnem posotopku končal na ustavnem sodišču. Vrhovno sodišče Republike Slovenije je 21. 12. 2020 na Ustavno sodišče Republike Slovenije poslalo zahtevo za oceno ustavnosti četrtega odstavka 74. člena Zakona o davčnem postopku in Zakona o davčnem postopku (v nadaljevanju: ZDavP-2) kot celote. Razlog za vložitev zahteve je zahteva za revizijo, ki smo jo vložili za eno od naših strank, ki bi, če ne bi bila tako vztrajna, kot je, zaradi dvakratne odmere istega davka že končala v stečaju, kamor jo je nameraval pahniti Furs.

Saša Oražem in Maja Bosnič

ČLANKI

Saša Oražem in Maja Bosnič

Ukrep »prisilne« upokojitve in njegov vpliv na delovnopravno zakonodajo ter ustavno varovane človekove pravice

Državni zbor Republike Slovenije je dne 29. 12. 2020 sprejel sedmi protikoronski paket interventnih ukrepov za omilitev posledic epidemije (»PKP7«), ki je stopil v veljavo dne 31. 12. 2020. S PKP7 so delodajalci med drugim pridobili pravico do odpovedi pogodbe o zaposlitvi brez potrebe po navedbi utemeljenega poslovnega razloga za odpoved tistim delavcem, ki izpolnjujejo pogoje za pridobitev pravice do starostne pokojnine. Skladno s PKP7 lahko delodajalec pogodbo o zaposlitvi odpove z odpovednim rokom 60 dni, pri čemer pa delavcu pripada odpravnina v enaki višini kot v drugih primerih odpovedi iz poslovnih razlogov. PKP7 delodajalcu omogoča, da z namenom ugotavljanja, ali delavec izpolnjuje pogoj za starostno upokojitev, pridobi podatke iz zbirk Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje RS. Trajanje tega ukrepa, za razliko od večine drugih ukrepov, ki so bili sprejeti s PKP7, ni časovno omejeno in zato predstavlja trajen in pomemben poseg v Zakon o delovnih razmerjihZDR-1«) ter (potencialno) tudi v temeljne človekove pravice. Kot večina hitro sprejetih zakonodajnih sprememb v času epidemije COVID-19, je tudi nov ukrep »prisilne« upokojitve nomotehnično nedodelan ter nesistematično umeščen v slovenski pravni red in vanj vnaša nejasnosti in nedoločnost.

Iztok Štefanec

ČLANKI

Iztok Štefanec

Primerjalni vidik: ukrepi za uresničevanje načela enakosti med spoloma s poudarkom na lokalnih volitvah

Načelo enakosti med spoloma, zlasti tudi v zvezi s sodelovanjem pri upravljanju javnih zadev in z volilno pravico, je ponekod po svetu že uresničeno ali vsaj delno uresničeno, drugje pa o tem ni mogoče govoriti. Stanje je, če zremo nanj kot na celoto, kljub postopnemu napredku še zmeraj skrb vzbujajoče. Stroka poudarja, da znaša kritična masa deleža žensk v predstavniškem telesu, pri katerem se šele začno kazati učinki spolne uravnoteženosti na procese odločanja, najmanj 30 odstotkov, šele od 40-odstotnega deleža navzgor pa je mogoče govoriti o uravnoteženi zastopanosti glede na spol.

Mojca Bartol Lesar

ČLANKI

Mojca Bartol Lesar

Davek na dodano vrednost pri spletni prodaji od 2021

Za spletno prodajo blaga na daljavo in e-storitve bodo od julija 2021 veljala nekatera nova pravila. Pragi za obvezno identifikacijo za prodajo blaga na daljavo v EU končnim potrošnikom bodo ukinjeni, določen pa bo nov enotni prag 10.000 EUR prometa za celoten EU, ki bo obsegal tako dobavo blaga kot e-storitve. Če bodo zavezanci prag presegli, bodo lahko DDV namembne države plačevali z redno identifikacijo za DDV ali v sistemu »vse na enem mestu« (VEM). Novost bo tudi uvedba sistema uvozni VEM, ki bo omogočal, da bodo zavezanci, ki blago prodajajo na daljavo končnim potrošnikom v EU-ju v vrednosti do 150 EUR, blago pa je kupcem dobavljeno neposredno iz tretje države, obračunali DDV namembne države po sistemu uvozni VEM, v tem primeru pa bo uvoz oproščen DDV-ja. Oprostitev uvoznega DDV-ja za pošiljke do 22 EUR bo ukinjena.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window