Portal TFL

TFL Glasnik - številka 30, leto 2022, 25.10.2022

TFL Glasnik je brezplačni e-tednik s strokovnimi članki z davčnega, računovodsko-finančnega in pravnega področja ter intervjuji s priznanimi slovenskimi strokovnjaki in podjetniki.

Strokovna revija
Tax-Fin-Lex
2350-5753
Zlata Tavčar
odv. Vesna Cukrov
dr. Rok Čeferin
dr. Miha Juhart
asist. Boštjan Koritnik
dr. Nataša Pirc Musar
odv. Andrej Razdrih
dr. Vasilka Sancin
dr. Grega Strban
dr. Metka Tekavčič

Želite dostop do člankov TFL Glasnika?

Brezplačna registracija
Toni Perić

IZBRANO

Toni Perić

Kako bo javnoplačni sistem spodbujal tudi motivacijsko funkcijo?

O plačah v javnem sektorju se ves čas veliko govori, pa ne gre zgolj za dobrih 5 milijard evrov na leto in 190.000 uslužbencev ter 2000 proračunskih uporabnikov. Gre za pogovore tudi zaradi prekompleksnega normativnega urejanja.  Dr. Davorin Kračun: »Javnofinančna vzdržnost ni naš cilj, ampak okvir, in ta okvir usmerja naše cilje.«

dr. Marko Pavliha

TEMA TEDNA

dr. Marko Pavliha

Kdo je vreden zaupanja za opravljanje odvetniškega poklica?

Živimo v prelomnem času ultra neoliberalne korpokracije, partitokracije, patokracije, korupcije, materialne zasvojenosti, nasilja, neenakopravnosti ter neumnega uničevanja modrega planeta, v anomiji namesto družbeni normativni integraciji, v smradu nezaupljivosti, zavisti, prepirljivosti, sumničavosti in brezobzirne tekmovalnosti.

France Antić

ČLANKI

France Antić

Novi Zakon o varstvu potrošnikov (ZVPot-1): prilagoditev varstva potrošnikov digitalni dobi

Novi ZVPot-1 prinaša številne pomembne novost – osrednja med njimi pa je uveljavitev novega režima jamčevanja za skladnost digitalnih vsebin in digitalnih storitev ter blaga z digitalnimi elementi.

Ruti Rous

ČLANKI

Ruti Rous

Oblikovanje dogovorov o zagotavljanju ravni informacijskih storitev

V času, ko se informacijske rešitve čedalje pogosteje ponujajo v obliki storitev, se povečuje tudi potreba po ustrezni pravni ureditvi razmerij med ponudnikom in uporabnikom informacijskih storitev. Pri tem je treba upoštevati specifične dejavnike in tveganja, ki izhajajo zlasti iz naraščajoče odvisnosti poslovnih procesov od dostopnosti informacijskih storitev, občutljivosti informacijskih storitev na varnostne incidente ter potreb po varovanju osebnih in drugih občutljivih podatkov, ki so vključeni v izvajanje storitve. Zato je ključno, da ponudnik in uporabnik skleneta ustrezen dogovor o zagotavljanju ravni informacijskih storitev. Glede na to, da so cene informacijskih storitev lahko visoke, predvsem pa je lahko visoka škoda, ki preti organizaciji ob morebitnem nedelovanju informacijske podpore ključnim poslovnim procesom, menim, da bi morala biti dogovorom o zagotavljanju ravni storitve tako pri sklepanju kot pri revidiranju posvečena posebna pozornost. V članku so predstavljene temeljne pravne podlage in osnovni elementi, ki jih je treba upoštevati pri presoji, kaj bi moralo biti vključeno v tovrstni dogovor. Pri tem opozarjam, da bi oblikovanje dogovorov moralo temeljiti na vsakokratni individualni analizi tveganj.

Janez Pate

ČLANKI

Janez Pate

Pot zakonodajnega akta z vidika predsedstva Sveta Evropske unije

Avtor predstavi pot zakonodajnega akta, v tem primeru predloga Uredbe o evropskem upravljanju podatkov, z vidika predsedstva Sveta Evropske unije in opiše svojo izkušnjo med opravljanjem nalog atašeja na stalnem predstavništvu Republike Slovenije v Bruslju v obdobju predsedovanja Slovenije Svetu EU v letu 2021. Avtor opredeli pojme, kaj pomeni predsedovati Svetu EU in kaj so naloge predsedstva, osemnajst in šestmesečni program predsedovanja, predstavi delovanje Stalnega predstavništva Slovenije pri EU, pojasni, kaj so Coreper, delovne skupine in pristojni nacionalni organ, ter ob tem opiše delo ekipe, katere član je, ki je pristojna za področje digitalnih dosjejev v okviru delovne skupine za telekomunikacije in informacijsko družbo. Nadaljuje z opisom rednega zakonodajnega postopka na predlogu uredbe, ki se je uspešno končal z dogovorom z Evropskim parlamentom o končni vsebini akta in ki je ključen za razvoj evropskega podatkovnega gospodarstva. Avtor še pojasni, kako so aktualne razmere pandemije covida-19 vplivale na opravljanje njihovega dela med predsedovanjem in sklene s poudarkom na pomembnosti digitalnih orodij, storitev in vsega, kar je povezano z uporabo informacijsko-komunikacijskih tehnologij.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window