Portal TFL

TFL Glasnik - številka 30, leto 2021, 9.11.2021

TFL Glasnik je brezplačni e-tednik s strokovnimi članki z davčnega, računovodsko-finančnega in pravnega področja ter intervjuji s priznanimi slovenskimi strokovnjaki in podjetniki.

Strokovna revija
Tax-Fin-Lex
2350-5753
Zlata Tavčar
odv. Vesna Cukrov
dr. Rok Čeferin
dr. Miha Juhart
asist. Boštjan Koritnik
dr. Nataša Pirc Musar
odv. Andrej Razdrih
dr. Vasilka Sancin
dr. Grega Strban
dr. Metka Tekavčič

Želite dostop do člankov TFL Glasnika?

Brezplačna registracija
Toni Perić

IZBRANO

Toni Perić

Gradbeništvo potrebuje vzpostavitev stabilnega okolja

Imamo velikanski kadrovski primanjkljaj – gradbeništvo je kadrovsko sesuto. Fakultete so prazne, srednje šole so prazne, v desetih letih se bo upokojilo 2500 licenciranih gradbenih inženirjev. Gradbeništvo je drugi največji gospodarski steber družbenoekonomskega proizvoda, a ni zaslužilo svojega ministrstva. Niti svojega direktorata. To govori o razumevanju gradbene panoge.

Andrej Brezavšček

TEMA TEDNA

Andrej Brezavšček

Zakonski monopol na področju proizvajalčeve razširjene odgovornosti

Vlada RS je na redni seji sprejela besedilo novega Zakona o varstvu okolja (ZVO-2), ki ga bo poslala v zakonodajni postopek v Državni zbor. V tem prispevku obravnavam del ZVO-2, ki na zakonski ravni ureja področje proizvajalčeve razširjene odgovornosti (okrajšava PRO, angl. EPR – Extended Producer Responsibility).

doc. dr. Nana Weber

ČLANKI

doc. dr. Nana Weber

Vampirji v delovnem okolju – pregled sodne prakse na področju mobinga

O pojavu mobinga na delovnem mestu se je skoraj do nedavnega govorilo precej več in še zlasti dosti bolj pogosto. Tako ni pretirana trditev, da je bil še do leta 2015, kar se tiče delovnih razmerij, mobing pravzaprav kar neke vrste »modna muha«. Šlo je celo tako daleč, da si marsikateri delodajalec pogosto sploh ni upal povzdigniti svojega glasu nad zaposlenim, da ga ta že zgolj iz tega razloga ne bi obtožil mobinga. A to obdobje ni bilo večno, saj se je naknadno v praksi izkazalo, da iz tega razloga prisojene odškodnine preprosto niti niso bile tako visoke. Danes se o tem pojavu posledično govori bolj potiho in če že, bolj v kontekstu (oziroma bolje rečeno izven konteksta) spolnega nadlegovanja, vseeno pa to ne pomeni, da gre za pojav, ki je tako ali drugače zamrl. Morda se le o njem v Sloveniji premalo govori oziroma se ga premalo izpostavlja.

dr. Renato Vrenčur

ČLANKI

dr. Renato Vrenčur

Zavarovanja plačil z globalnimi odstopi terjatev v zavarovanje v poslovni in sodni praksi – 2. del

Poslovna praksa zahteva uporabo različnih instrumentov zavarovanja obveznosti. S tem se okrepi upnikov položaj ob neplačevitosti dolžnika, še zlasti v stečaju ali izvršbi. Izbira ustreznega zavarovanja je zelo pomembna. V prispevku so poudarjene nekatere sodobne oblike zavarovanja (fiduciarna zavarovanja, še posebej fiduciarni odstop terjatev v zavarovanje). Nekateri instrumenti zavarovanja so izrazito akcesorne narave (na primer zastavna pravica na terjatvah), medtem ko drugi predstavljajo tipične neakcesorne modele zavarovanja (na primer fiduciarna zavarovanja). Poznavanje omenjene pravne narave obravnavanih instrumentov je več kot nujno za ustrezno izbiro in uporabo posameznih modelov v praksi.

Samo Miklič

ČLANKI

Samo Miklič

Nepogodbena odškodninska odgovornost in umetna inteligenca

Sedanji režimi nepogodbene odškodninske odgovornosti so globoko ukoreninjeni v evropske in svetovne pravne redove. Odgovornost proizvajalca, objektivna in krivdna odgovornost, odgovornost za drugega in drugi režimi odgovornosti so instituti, katerih stalnost kaže na njihovo zmožnost, da pokrijejo vse mogoče primere nepogodbene škode, ki si jih človeku uspe zamisliti. Pa so ti uveljavljeni temelji civilnega prava ustrezni tudi, ko vznikne nov povzročitelj škode – umetna inteligenca? Pravna stroka ponuja pritrdilne in odklonilne odgovore. Nekateri bi le priredili sedanje režime, drugi menijo, da bo potrebna uvedba novih institutov. Strinjajo pa se, da je za optimalen izkoristek prednosti, ki jih umetna inteligenca ponuja, nujno, da pravo njen razvoj budno spremlja.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window