TFL Glasnik je brezplačni e-tednik s strokovnimi članki z davčnega, računovodsko-finančnega in pravnega področja ter intervjuji s priznanimi slovenskimi strokovnjaki in podjetniki.
Želite dostop do člankov TFL Glasnika?
Brezplačna registracijaIZBRANO
Teodora Kordiš in Iza Beširević
Gre za pravno tekmovanje z večletno tradicijo v organizaciji Pravne fakultete v Univerze v Mariboru. Vsako leto organizacijski odbor poda študentom na začetku tekmovanja aktualen hipotetičen primer, na katerega potem študentje v skupinah (od tri do pet) pripravijo pisno tožbo in nato še odgovor na tožbo. Dve najboljši tožbi in dva najboljša odgovora na tožbo se tako uvrstijo v polfinale, ki poteka ustno v simulaciji postopka pred sodiščem RS, pred sodniki in odvetniki iz prakse. Ekipi, ki zmagata v polfinalu še ustno zastopata svojo stranko v finalu.
TEMA TEDNA
Stanislav Fortuna
Vse to, o čemer tokrat pripovedujem, se je zgodilo še v času Jugoslavije. A zgodba je značilna tudi za naš čas, morda pravilneje rečeno: za naš čas in prostor.
ČLANKI
dr. Luigi Varanelli
Prispevek o predpogodbeni odgovornosti bo objavljen v dveh delih. V prvem delu je govor o naravi predpogodbene odgovornosti in njenih pojavnih oblikah. Poseben poudarek je na predpogodbeni odgovornosti, povezani s pogajanji in sklenitvijo neveljavne pogodbe. Drugi del bo obravnaval predpogodbeno odgovornost, ki je posledica kršitve dolžnosti informiranja, in način določitve odškodnine v primeru neutemeljenega odstopa od pogajanj, sklenitve nične ali izpodbojne pogodbe ter kršitve dolžnosti informiranja.
ČLANKI
mag. Nina Kravanja Novak
Namen prispevka je povzeti pomembna dejstva, ki jih morajo ocenjevalci vedeti o delu revizorja, da bodo lahko ustrezno opravili svoje delo ter da bo komunikacija med revizorjem in veščaki ustrezna. Podrobno navajamo in povzemamo bistvene zahteve MSR-ja 620 – Uporaba dela revizorjevega veščaka ter dodajamo primere iz prakse.
ČLANKI
Miha Dvojmoč, Sara Kandolf in Bojan Tičar
Prispevek prikazuje dejansko stanje obravnavanja in sankcioniranja prekrškov na podlagi analize letnih poročil o delu mestnih oziroma medobčinskih redarstev v Sloveniji v primerjavi s podatki o delu policije, v obdobju treh let. Namen prispevka je predstaviti pomen redarstva kot enega izmed prekrškovnih organov in izpostaviti glavna področja njihovega dela. Glavni cilj je delo redarstva primerjati z delom policije predvsem na področju cestnega prometa in varstva javnega reda in miru iz naslova števila ugotovljenih prekrškov, izdanih plačilnih nalogov ter izrečenih opozoril. Metodologija vsebuje kvalitativno analizo poročil, gramatikalno razlago veljavne ureditve (de lege lata analiza) in teleološko razlago obsega pooblastil prekrškovnih organov (ratio legis analiza). Rezultati analize so pokazali, da število prekrškov, ki jih je ugotovila večina mestnih oziroma medobčinskih redarstev v občinah v Sloveniji, na letni ravni upada, medtem ko se število prekrškov, ki jih je ugotovila policija, na letni ravni zvišuje. Kljub temu število plačilnih nalogov, ki so jih izdala redarstva, ostaja dokaj visoko oziroma se le to pri nekaterih redarstvih na letni ravni nekoliko zvišuje. Ne glede na to pa občinski redarji v veliki meri delujejo tudi preventivno, saj število izrečenih opozoril ostaja visoko skozi vsa leta. V letu 2017 je zaznati korenito povišanje števila plačilnih nalogov, ki jih je izdala policija.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik