TFL Glasnik je brezplačni e-tednik s strokovnimi članki z davčnega, računovodsko-finančnega in pravnega področja ter intervjuji s priznanimi slovenskimi strokovnjaki in podjetniki.
Želite dostop do člankov TFL Glasnika?
Brezplačna registracijaIZBRANO
Lea Cimerman
V četrtek in petek, 21. in 22. aprila 2022, je v Portorožu potekal tradicionalni strokovni simpozij »Dnevi civilnega in gospodarskega prava«, ki ga vsako leto spomladi organizira Inštitut za primerjalno pravo pri Pravni fakulteti v Ljubljani. Srečanje je obravnavalo pet aktualnih tem s področja civilnega prava, ki pa so bile namenoma zastavljene razmeroma ozko, tako da jih je bilo vsebinsko mogoče obravnavati bolj poglobljeno. Ena izmed sekcij je bila posvečena povezovanju teorije in prakse na področju kolektivnih tožb, katerih se v Sloveniji še vedno zelo redko poslužujemo. V Registru kolektivnih tožb, ki ga vodi Vrhovno sodišče Republike Slovenije, je razvidno, da so bile od začetka uporabe Zakona o kolektivnih tožbah v letu 2018 do zdaj vložene le štiri. Ker so množična oškodovanja neizogibna posledica vedno bolj množične proizvodnje, množične prodaje in množičnih komunikacij, je pomembno vedeti, kakšne pravice in možnosti ima vsak od nas oziroma vsi skupaj kot potrošniki, delavci, varuhi okolja itd.
TEMA TEDNA
dr. Janja Hojnik
Čeprav glede na člen 2 Pogodbe o Evropski uniji (PEU) vladavina prava predstavlja temeljno vrednoto EU (ali prav iz tega razloga), je predsednik Sodišča EU Koen Lenaerts konec leta 2021 javno izrazil bojazen, da bi težave z zagotavljanjem vladavine prava lahko potopile projekt združene Evrope. Izpostavil je, da so brexit, razsodba nemškega Zveznega ustavnega sodišča, ki je maja 2020 odklonilo spoštovanje sodbe Sodišča EU, ter demokratično nazadovanje na Poljskem in Madžarskem postavili Sodišče EU v središče političnega boja.
ČLANKI
Dida Volk
Novela SZ-1, ki v 52. členu razveljavlja Zakon o poslovnih stavbah in poslovnih prostorih (ZPSPP) iz leta 1974, ki je specialno urejal prav najemna razmerja, je začela veljati 19. junija 2021. Novega zakona za to področje nimamo, zato se za vsa najemna razmerja za poslovne prostore v zvezi z najemnimi pogodbami, sklenjenimi od 19. junija 2021 dalje, uporabljajo določbe Obligacijskega zakonika (OZ) o zakupni (najemni) pogodbi, in sicer od 587. do 618. člena OZ.
ČLANKI
Iz prakse za prakso
Revizijski svet je na svoji seji obravnaval problematiko revizijskih postopkov v zvezi s povezanimi strankami in pripravil strokovno razlago
ČLANKI
Albin Igličar
Racionalna zakonodajna politika mora upoštevati objektivno družbeno stanje in objektivno mogoč domet pravnega normiranja. Šele z upoštevanjem socialnih, ekonomskih, političnih in kulturnih razmer v globalni družbi je mogoče uspešno usmerjati družbeni razvoj s pravnimi pravili. Osnovne usmeritve zakonodajne politike so večkrat določene tudi v posebnih dokumentih, ki zajemajo programe državnih organov pri sprejemanju novih in noveliranju veljavnih predpisov. Zakon vsebuje splošne in abstraktne pravne norme, s katerimi so določene pravice in dolžnosti pravnih subjektov. Ta normativni akt sprejema predstavniški organ v vnaprej določenem zakonodajnem postopku. Med krizo je utemeljen nujni zakonodajni postopek. Slediti je treba načelu ekonomičnosti. Preučiti je treba možnosti delegirane zakonodaje.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki