TFL Glasnik je brezplačni e-tednik s strokovnimi članki z davčnega, računovodsko-finančnega in pravnega področja ter intervjuji s priznanimi slovenskimi strokovnjaki in podjetniki.
Želite dostop do člankov TFL Glasnika?
Brezplačna registracijaKOLUMNA
Ekipa Tax-Fin-Lex
Za nami je še ena uspešna sezona TFL Glasnika, e-tednika naše družbe in portala Tax-Fin-Lex, ki ga vsak torek prejme skoraj 40.000 bralcev. Sezono z današnjo številko zaključujemo in se od vas do septembra 2019 poslavljamo.
O čem vse smo pisali, koga smo gostili v intervjujih, kaj so prinesle Teme tedna, strokovni članki in redno tedensko poročanje o zakonodajnih novostih, si lahko ogledate v arhivu vseh številk TFL Glasnika.
TEMA TEDNA
Vanja Maček
Družbe in podjetniki morajo na podlagi 54. člena Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1) voditi poslovne knjige in jih enkrat letno zaključiti v skladu z ZGD-1 in slovenskimi računovodskimi standardi ali mednarodnimi standardi računovodskega poročanja, če zakon ne določa drugače. Nato pa morajo, na podlagi zaključenih poslovnih knjig, za vsako poslovno leto v treh mesecih po koncu tega poslovnega leta sestaviti letno poročilo. Potencialni vlagatelji, ki imajo v času nakupa delnic ali poslovnega deleža družbe na voljo zgolj polletne podatke o poslovnih rezultatih, utemeljujejo svojo odločitev o trgovanju z vrednostnimi papirji ravno na teh podatkih, ki hkrati oblikujejo tržno vrednost vrednostnega papirja oziroma poslovnega deleža.
ČLANKI
dr. Luka Martin Tomažič
Vloga pravnika v podjetju je že na prvi pogled precej drugačna od poslanstva sodnikov, tožilcev in večine drugih pravniških poklicev. Nedvomno je največ podobnosti med pravniki, zaposlenimi v podjetjih, in odvetniki. Ta sorodnost ni spregledana v okoljih common law pravne tradicije, kjer se za pravnike, zaposlene v podjetjih, pogosto uporablja izraz (ang.) »in-house lawyers« (hišni odvetniki). Bistveni element podobnosti je v tem, da oboji zastopajo interese stranke, pri čemer je interpretacija pravnih norm in dejanskega stanja do neke mere podrejena željam stranke.[i]
ČLANKI
mag. Nataša Pustotnik
Baze podatkov o kupcih, ki nastajajo s pomočjo vedno bolj sofisticiranih metod zbiranja podatkov, so postale pomembno sredstvo v organizacijah, ne glede na obliko in velikost organizacije. Z uporabo baze podatkov o kupcih in s pomočjo statične analize dobičkonosnosti kupcev lahko pridemo do strateško pomembnih informacij (informacij, ki so pomembne za vodstvo podjetja). V prispevku predstavljamo podlage za uporabo te analize v praksi. Analiza dobičkonosnosti kupcev opisuje proces razporejanja prihodkov in stroškov na posamezne kupce ali segmente kupcev z namenom ugotavljanja dobičkonosnosti teh kupcev oziroma segmentov. Koristi take analize lahko vidimo v ugotavljanju stopnje dobičkonosnosti posameznega kupca in v prikazu porazdelitve dobička znotraj celotne baze kupcev. Analiza dobičkonosnosti kupcev ima svoje omejitve, saj gre za analizo, ki temelji na preteklih podatkih o poslovanju s kupci.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki