TFL Glasnik je brezplačni e-tednik s strokovnimi članki z davčnega, računovodsko-finančnega in pravnega področja ter intervjuji s priznanimi slovenskimi strokovnjaki in podjetniki.
Želite dostop do člankov TFL Glasnika?
Brezplačna registracijaKOLUMNA
Zlata Tavčar
Če pobrskam po spominu, je bilo vedno tako. Ko se je v družbi začelo veliko govoriti o politiki, je bila po navadi situacija že slaba. Ko se o politiki ne govori prav dosti, je po navadi kar v redu.
TEMA TEDNA
dr. Živko Bergant
V pogovornem, vsakdanjem jeziku smo običajno površni, kar je tudi razumljivo. Strokovni jezik sicer praviloma zahteva natančnejše izražanje, vendar je pogosto pod pomembnim vplivom pogovornega jezika. K temu prispeva tudi mnenje in delovanje nekaterih slavistov in celo lektorjev, ki prevečkrat dopuščajo nenatančnost v izražanju, z izgovorom »saj se razumemo« ali pa »ker je določena beseda že v običajni uporabi«. Ne nazadnje k takemu stanju prispevajo tudi opredelitve nekaterih besed v Slovarju slovenskega knjižnega jezika (SSKJ), v slovenskem pravopisu (SP) ali v drugih besednjakih.
ČLANKI
Mojca Furlan in Petja Plauštajner
Posebne gradbene uzance kot eden izmed avtonomnih pravnih virov so med najbolj pomembnimi, če ne najbolj pomembne in najpogosteje uporabljane uzance, na katere se sodišča pri svojih odločitvah v gradbenih sporih običajno sklicujejo.
ČLANKI
mag. Matjaž Filipič
Alternativni investicijski skladi predstavljajo za vlagatelje alternativo borzi in vzajemnim skladom. Predvsem za mala in srednja podjetja pa pomenijo dodatno ponudbo na kapitalskem trgu. Najpogostejši naložbeni razredi so: terjatve, zasebni kapital, privatno financiranje, nepremičnine, zagonska podjetja in energetika.
ČLANKI
Eva Stojan
Prispevek obravnava temeljna vprašanja in dileme o statusu umetnointeligentnih sistemov v civilnopravnih razmerjih, ki so povezana z njihovimi specifičnimi lastnostmi: avtonomijo ravnanja, (ne)transparentnostjo in sposobnostjo učenja. Posebna pozornost je namenjena problematiziranju odškodninske odgovornosti v primerih z udeležbo umetne inteligence in s tem povezanim predlogom podelitve pravne subjektivitete le-tej. Zaradi pomanjkanja regulacije namreč nastajajo pravne praznine, kar najpogosteje prizadene oškodovance. Skozi prizmo evropske mehke zakonodaje in teorije avtorica kritično razpravlja o primernosti prilagoditve že obstoječih civilnopravnih okvirov in uvedbe novih. Umetnointeligentne sisteme lahko z umestitvijo med pravne subjekte izenačimo z naravnimi ali pravnimi osebami in jim s tem priznamo pravice in naložimo dolžnosti. Alternativno lahko uvedemo nove koncepte, kot je »e-osebnost«, katerih vsebino je mogoče prilagoditi potrebam. Pot do kompenzacije kot enega od ciljev odškodninskega prava pa lahko dosežemo tudi z instituti obveznega zavarovanja in povrnitvenega sklada.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki