TFL Glasnik je brezplačni e-tednik s strokovnimi članki z davčnega, računovodsko-finančnega in pravnega področja ter intervjuji s priznanimi slovenskimi strokovnjaki in podjetniki.
Želite dostop do člankov TFL Glasnika?
Brezplačna registracijaIZBRANO
Timon Hren
Oktobra 2021 se je na Bledu odvijala konferenca predsednikov vrhovnih sodišč srednje in vzhodne Evrope, ki jo je ob Vrhovnem sodišču RS soorganiziral Inštitut CEELI, katerega poslanstvo je vzpostavitev vezi in dialoga med predsedniki vrhovnih sodišč omenjenega območja. Na konferenci je sodeloval višji sodnik iz ZDA John Walker, ki je tudi predavatelj na Univerzi Yale in izvedenec ter svetovalec za tuje pravosodne sisteme, prav tako pa eden od ustanoviteljev Inštituta CEELI. Ker nam v oktobru ni uspelo izvesti intervjuja, se je gospod Walker strinjal, da ga opravimo prek videokonferenčnega sistema.
TEMA TEDNA
dr. Živko Bergant
Avtor želi najti celovite odgovore, kaj storiti, da različnost med ljudmi ne bi vplivala na poslabšanje kakovosti njihovega življenja. Pri tem opredeljuje izhodišča poenotenja dolgoročnih ciljev in odgovorne nosilce za spremembe. Na tej podlagi bi bilo treba oblikovati tudi politične programe strank.
ČLANKI
dr. Bruna Žuber
Materialno procesno vodstvo po izvoru uvrščamo v pravdni postopek. Pravila pravdnega postopka so že od sprejetja prvega Zakona o upravnem sporu (ZUS) pri nas leta 1997 pomemben del upravnega spora. Tako na podlagi 16. člena ZUS kot na podlagi prvega odstavka 22. člena Zakona o upravnem sporu (ZUS-1), sprejetega leta 2006, so se za tista vprašanja, ki jih omenjena zakona nista urejala, pravila pravdnega postopka v upravnem sporu primerno uporabljala.
ČLANKI
Iz prakse za prakso
IZ PRAKSE ZA PRAKSO (PR-RIS 1-2/22) Projekti informacijskih tehnologij so uvedbe novih informacijskih tehnologij in večje prenove obstoječih informacijskih tehnologij. Obsegajo lahko informacijske rešitve, tehnološko infrastrukturo, na kateri te delujejo, organizacijske procese, povezane z informacijskimi tehnologijami, in druge vidike delovanja organizacije.
ČLANKI
Jurij Groznik
Vprašanje je, ali je normativni okvir sodelovanja strokovne in druge zainteresirane javnosti v fazi priprave delovnih besedil in osnutkov kot delu zakonodajnega procesa zadosten. Menim namreč, da je normativni okvir zakonodajne dejavnosti predvsem v zakonodajnem postopku (torej v parlamentarni fazi) kot delu procesa sprejemanja zakonodaje, ki se odvija v Državnem zboru, zadosten in zagotavlja visoko stopnjo transparentnosti, kar pomeni, da tudi načelno izpolnjuje zahteve po transparentnosti. Seveda obstaja vprašanje primanjkljaja transparentnosti v predparlamentarni fazi, torej v fazi izdelave zakonodajnih predlogov oziroma delovnih besedil zakonodajnih predlogov, v kateri sodelujejo različna delovna telesa ter zainteresirana in druga strokovna javnost. Ob primanjkljaju transparentnosti v fazi sestave delovnih besedil zakonov, kar je posledica pomanjkljivosti normativnega okvira, je treba poudariti, da je formalno spodbudo transparentnosti v predparlamentarnem postopku zarisala že Resolucija o normativni dejavnosti. Na razkorak med temeljnimi opredelitvami iz Resolucije o normativni dejavnosti in dejanskim stanjem pa nasprotno kažejo številne odločitve Ustavnega sodišča Republike Slovenije, ki opozarjajo na primanjkljaj transparentnosti v določenih primerih normodajnega procesa.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki