TFL Glasnik je brezplačni e-tednik s strokovnimi članki z davčnega, računovodsko-finančnega in pravnega področja ter intervjuji s priznanimi slovenskimi strokovnjaki in podjetniki.
Želite dostop do člankov TFL Glasnika?
Brezplačna registracijaINTERVJU
Manca Bratina in Urša Demšar
Prav(n)a rešitev je tekmovanje, na katerem se študentje vseh slovenskih pravnih fakultet spopadejo z reševanjem praktičnih primerov s področja civilnega in gospodarskega prava, pripravljenih s strani priznanih odvetniških pisarn. Letos so bile to tako kot lani Odvetniška Družba Ilić & Partnerji, Odvetniška pisarna Jadek & Pensa, Odvetniška družba Rojs, Peljhan, Prelesnik & partnerji in Odvetniška pisarna Miro Senica in odvetniki, po nekajletnem premoru pa se je Prav(n)i rešitvi ponovno pridružila tudi Odvetniška pisarna CMS Reich-Rohrwig Hainz – Podružnica v Sloveniji. Tekmovanja se je udeležilo rekordno število tekmovalcev – kar 48 ekip oz. 144 študentov prava iz vse Slovenije je preizkusilo svoje znanje prava v praksi. Naraščajoče število tekmovalcev potrjuje dejstvo, da Prav(n)a rešitev ostaja priljubljeno in priznano tekmovanje, ki dopolnjuje predvsem teoretično obarvan študij prava s prakso.
TEMA TEDNA
mag. Tanja Kaltnekar
V današnjem prispevku vam predstavljam vsebino študije Mednarodnega denarnega sklada (IMF), v kateri so predstavili njihovo analizo slovenskega davčnega sistema z namenom najti možnosti, da bo slovenski davčni sistem dolgoročno vzdržen na način, da bo omogočena gospodarska rast ob hkratni nižji obremenitvi iz naslova socialnih prispevkov, ki se jo nadomesti z drugimi davčnimi viri, predvsem iz naslova davkov od premoženja, delno pa tudi z dohodnino in DDV.
ČLANKI
as. dr. Karmen Lutman
Povrnitev vlaganj v tujo nepremičnino predstavlja enega izmed najpogostejših sporov s področja neupravičene obogatitve v slovenski sodni praksi. Razlog za pogostost tovrstnih sporov je razpad različnih oblik življenjskih skupnosti, v katerih je eden od družinskih članov vlagal v nepremičnino drugega. Mladi namreč pogosto stanovanjsko stisko rešujejo tako, da se vselijo v nepremičnino, ki pripada staršem enega od partnerjev, ter vanjo vlagajo sredstva in delo. Če taka zveza razpade in se vlagatelj izseli, ima po 48. členu SPZ na voljo restitucijski zahtevek za povrnitev vlaganj.
ČLANKI
dr. Janez Čebulj
Pravica do povračila škode, ki je posledica sodnikovega protipravnega ravnanja, je ustavno zajamčena kot človekova pravica v 26. členu Ustave, ki pripada tako fizičnim kot tudi (civilno) pravnim osebam.[1] Gospodarski subjekti (gospodarske družbe, samostojni podjetniki) so lahko nosilci človekovih pravic, seveda tistih, ki so po naravi stvari takšne, da jih lahko gospodarski subjekti kot pravne osebe lahko uresničujejo. Gre zlasti za t. i. procesne človekove pravice (npr. pravica do enakega varstva pravic iz 22. člena Ustave, pravica do sodnega varstva iz 23. člena Ustave, pravica do pritožbe iz 25. člena Ustave)[2], vendar tudi za t. i. materialne človekove pravice, med katerimi so npr. lastninska pravica (33. člen Ustave) ter seveda svoboda podjetništva iz 74. člena Ustave.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki