Portal TFL

STA novice / Konec junija bo zaživel prenovljen portal eSodstvo

torek, 23.6.2026

Ljubljana, 23. junija (STA) - Konec junija se bo začel uporabljati prenovljen portal eSodstvo z novo varnostno shemo sodstva. Za uporabo portala in njegovih podportalov, na primer elektronske zemljiške knjige in eIzvršbe, bo še naprej potrebna prijava in registracija v varnostno shemo sodstva. Prijava bo odslej potekala prek nacionalnega sistema SI-PASS.

V praksi to pomeni, da se bo mogoče prijavljati z različnimi sredstvi elektronske identifikacije visoke ravni zanesljivosti, ki jih podpira SI-PASS, med drugim z elektronsko osebno izkaznico in kvalificiranim digitalnim potrdilom, za vpogled v elektronsko zemljiško knjigo pa tudi s sredstvi srednje ravni zanesljivosti, denimo s pomočjo smsPASS, so sporočili z vrhovnega sodišča.

Uporabniki za prijavo prek SI-PASS potrebujejo uporabniški račun SI-PASS. Če ga še nimajo, ga morajo ustvariti pred začetkom uporabe novega portala eSodstvo. Registracijo je treba opraviti samo enkrat. Uporabniki, ki so že vpisani kot zunanji kvalificirani uporabniki, bodo preneseni v nov sistem kot zunanji uporabniki/zunanji administratorji in se bodo tedaj le prijavili na nov način. Obdržali bodo pravice, ki so jih imeli do sedaj.

Za profesionalne uporabnike na primer odvetnike, notarje in upravitelje se postopek registracije ne spreminja. Tudi po uvedbi novega portala in varnostne sheme bodo registracijo v varnostno shemo sodstva opravili z oddajo zahteve za registracijo. Po oddaji zahteve jih bo potrdil zunanji administrator, kot so na primer Odvetniška zbornica Slovenije, Notarska zbornica Slovenije ali ministrstvo za pravosodje. Zunanje administratorje v varnostno shemo sodstva vpisuje vrhovno sodišče.

V obstoječem sistemu se lahko nekateri uporabniki prijavljajo zgolj z uporabniškim imenom in geslom. Ta način prijave se z uvedbo nove varnostne sheme ukinja, so opozorili.

Za vpogled v elektronsko zemljiško knjigo ali vložitev elektronskega predloga za izvršbo na podlagi verodostojne listine bo zato obvezna prijava z lastnim sredstvom elektronske identifikacije prek SI-PASS. Uporabniki, ki trenutno uporabljajo samo uporabniško ime in geslo, bodo morali opraviti novo registracijo.

Za izvajanje javnih vpogledov v zemljiško knjigo (dostop do povezave Javni izpisi in objave) bo zadoščala prijava s sredstvom elektronske identifikacije srednje ravni zanesljivosti, kot je smsPASS. Za izvajanje drugih e-opravil na podportalu eZK se bo treba, enako kot doslej, prijaviti s sredstvom elektronske identifikacije visoke ravni zanesljivosti, kot je digitalno potrdilo.

Uporabniki, ki vlagajo elektronske vloge, bodo morali tudi v prihodnje uporabljati veljaven kvalificirani elektronski podpis oziroma napredni elektronski podpis, ki temelji na kvalificiranem digitalnem potrdilu.