STA novice / Fridl Jarc: Muzej slovenske osamosvojitve bo zaživel čim prej
torek, 23.6.2026
Ljubljana, 23. junija (STA) - Ministrica za kulturo Ignacija Fridl Jarc je v izjavi za medije po današnji ponovni ustanovitvi Muzeja slovenske osamosvojitve izrazila pričakovanje, da bo muzej čim prej zaživel, samih podrobnostih časovnice pa zaenkrat ni želela razkriti. Je pa napovedala čimprejšnji razpis za direktorja ali direktorico muzeja.
"Muzej slovenske osamosvojitve je ustanovljen, potrdila ga je vlada na današnji seji (...), snovati ga bomo začeli nemudoma," tako na vsebinski ravni kot tudi glede zagotovitve ustrezne infrastrukture, je še povedala ministrica in dodala, da je sedež muzeja na Metelkovi 6, v stavbi, ki je last ministrstva za kulturo. Tam so predvidene tri pisarne in kjer se bodo po besedah ministrice za kulturo začele snovati vsebine in celotni projekt v nadaljevanju. Ti prostori so bili po navedbah ministrstva za kulturo doslej prazni.
Spomnila je tudi, da je bila ob prvi ustanovitvi muzeja leta 2021 lokacija muzeja predvidena na Poljanski cesti v Ljubljani, kjer sedaj že domuje Arhiv Republike Slovenije, tako da sedaj intenzivno proučujejo vse druge možne lokacije za muzej.
Na vprašanje o finančnih posledicah ustanovitve novega muzeja je Fridl Jarc odgovorila, da je za letos za muzej predvidenih 150.000 evrov proračunskih sredstev, v prihodnjem letu 300.000 evrov, v naslednjih letih pa "skladno z gradnjo tudi kakšna večja sredstva za investicijo".
Muzej osamosvojitve bo po napovedih ministrice za kulturo pričeval o demokratizaciji Slovenije, procesih osamosvajanja, uporu slovenskega ljudstva proti agresiji takratne jugoslovanske armade, vitalnosti slovenstva in slovenske narodne identitete.
V ponovni ustanovitvi Muzeja slovenske osamosvojitve ministrica vidi tudi svojevrstno darilo ob skorajšnjemu dnevu državnosti. "Zagotovo je to največji dar, ki ga lahko v tem trenutku damo in pravzaprav je to sporočilo, kako zelo ponosni smo in kako zelo ponosni moramo biti vsi na našo državo", je še povedala Fridl Jarc.
Ministrica za kulturo se je tudi odzvala na očitke iz vrst opozicije, kjer so med drugim ocenili, da je ponovna ustanovitev Muzeja slovenske osamosvojitve politični projekt desnice in vladi očitali, da je muzej ustanovila brez javne razprave. Kot je danes izpostavila Fridl Jarc, je bil muzej prvič ustanovljen leta 2021, takrat pa je tudi potekala javna razprava. Bistveno po njenih besedah pa je, da muzej sporoča, da je "muzej vseh Slovencev in Slovenk, torej vseh državljanov in državljank".
"Muzej zagotovo ne misli in ne more deliti ljudi na takšne ali drugačne politične opcije. Prepričana sem, da je naša dolžnost, da smo ga ustanovili in da s tem sledimo izjemni plebiscitni volji ljudi pred več kot 35 in pol leti," je še poudarila.
Zadnje novice
-
Nekatere organizacije za tožbo proti novim pravilom označevanja rastlin s spremembami genoma
23.6.2026 -
EU in Združeno kraljestvo preložila za julija predvideni vrh
23.6.2026 -
Fridl Jarc: Muzej slovenske osamosvojitve bo zaživel čim prej
23.6.2026 -
Konec junija bo zaživel prenovljen portal eSodstvo
23.6.2026 -
Vlada o gospodarskih temah
23.6.2026 -
Simič na čelo skupine, ki bo svetovala pri revizijah
23.6.2026 -
Opozicija kritična do ponovne ustanovitve samostojnega Muzeja slovenske osamosvojitve
23.6.2026 -
Mesec: Mijičeva ravnanja odraz sistemske korupcije, njegov odstop zato nujen (dopolnjeno)
23.6.2026 -
V opoziciji podpora zahtevi za ustavno presojo odvzema volilne pravice več kot 100.000 prebivalcem (tabela)
23.6.2026 -
Vlada znova ustanovila samostojni Muzej slovenske osamosvojitve
23.6.2026 -
Zakon glede vzpostavitve Eurodaca sprejet
23.6.2026 -
KPK v zadevi Ugljan ni ugotovila utemeljenega suma nasprotja interesov pri Golobu
23.6.2026