STA novice / Vlada znova ustanovila samostojni Muzej slovenske osamosvojitve
torek, 23.6.2026
Ljubljana, 23. junija (STA) - Vlada je danes vnovič ustanovila samostojni javni zavod Muzej slovenske osamosvojitve. Na redni seji je vlada sprejela sklep o ustanovitvi dveh javnih zavodov, Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine Slovenije. Slednjemu je prejšnja vlada pred tremi leti pripojila danes ponovno ustanovljeni samostojen muzej.
Sedež Muzeja slovenske osamosvojitve bo na Metelkovi 6 v Ljubljani.
Javni zavod Muzej slovenske osamosvojitve je bil kot samostojni javni zavod ustanovljen že leta 2021. Leta 2023 je prejšnja vlada sprejela sklep o ustanovitvi javnega zavoda Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije, ki je hkrati sklep o združitvi javnega zavoda Muzej novejše zgodovine Slovenije in javnega zavoda Muzej slovenske osamosvojitve.
Kot je vlada zapisala v sporočilu za javnost po današnji seji, je cilj ustanovitve Muzeja slovenske osamosvojitve zbiranje, ohranjanje in preučevanje muzejskega gradiva v zvezi z osamosvojitvijo in nastankom samostojne slovenske države na enem mestu ter v razstavnih kontekstih predstavljati s tem povezana znanja in vrednote. Muzej slovenske osamosvojitve bo tudi osrednja ustanova za podporo znanstveno-raziskovalnemu delu na področju procesov demokratizacije in osamosvojitve, ki sta bili po navedbah vlade najpomembnejši dejanji v slovenski zgodovini.
Obdobje slovenske osamosvajanja in demokratizacije je za slovensko zgodovino izjemno pomembno, saj smo Slovenci po dolgih letih načrtovanj in želja dobili lastno državo. Zato je po navedbah v sporočilu za javnost prav, da država ob 35. obletnici osamosvojitve Slovenije prične s postopki ponovne ustanovitve muzeja, ki bo predstavil celoten proces slovenske demokratizacije in osamosvojitve. Obdobje slovenske osamosvojitve zajema dva procesa: proces demokratizacije ter proces osamosvojitve.
Muzej slovenske osamosvojitve bo prikazal razvoj samostojne Slovenije na način, ki bo dostopen širši javnosti, da se pojasni glavne zgodovinske dogodke, kaj jih je spodbudilo in kaj je bil njihov namen. Na ta način bodo prihodnje generacije razumele, kako, zakaj in kdaj se je razvila sedanja Republika Slovenija, je še zapisano v sporočilu za javnost.
Muzej novejše zgodovine Slovenije je vlada danes ustanovila z namenom evidentiranja, zbiranja, dokumentiranja, proučevanja, interpretacije, ohranjanja, razstavljanja in urejene dostopnosti materialne in nesnovne kulturne dediščine s področja sodobne slovenske zgodovine.
Zadnje novice
-
Nekatere organizacije za tožbo proti novim pravilom označevanja rastlin s spremembami genoma
23.6.2026 -
EU in Združeno kraljestvo preložila za julija predvideni vrh
23.6.2026 -
Fridl Jarc: Muzej slovenske osamosvojitve bo zaživel čim prej
23.6.2026 -
Konec junija bo zaživel prenovljen portal eSodstvo
23.6.2026 -
Vlada o gospodarskih temah
23.6.2026 -
Simič na čelo skupine, ki bo svetovala pri revizijah
23.6.2026 -
Opozicija kritična do ponovne ustanovitve samostojnega Muzeja slovenske osamosvojitve
23.6.2026 -
Mesec: Mijičeva ravnanja odraz sistemske korupcije, njegov odstop zato nujen (dopolnjeno)
23.6.2026 -
V opoziciji podpora zahtevi za ustavno presojo odvzema volilne pravice več kot 100.000 prebivalcem (tabela)
23.6.2026 -
Vlada znova ustanovila samostojni Muzej slovenske osamosvojitve
23.6.2026 -
Zakon glede vzpostavitve Eurodaca sprejet
23.6.2026 -
KPK v zadevi Ugljan ni ugotovila utemeljenega suma nasprotja interesov pri Golobu
23.6.2026