Portal TFL

STA novice / Državni svet izglasoval veto na zakon o gostinstvu

torek, 22.7.2025

Ljubljana, 22. julija (STA) - Državni svetniki so na predlog interesnih skupin delodajalcev ter kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev izglasovali veto na zakon o gostinstvu, ki ureja tudi kratkoročno oddajanje nepremičnin. Večina se jih je strinjala z oceno predlagateljev veta, da stanovanjske politike ni možno reševati z omejevanjem lastninske pravice in podjetništva.

Za veto je na današnji seji glasovalo 14 državnih svetnikom, devet jih je bilo proti.

Zakon je po besedah državnega svetnika Aleša Pulka škodljiv za manjše kraje in podeželje, saj sledi logiki urejanja težav, povezanih z oddajo nepremičnin v mestih, kjer so med drugim za nastanitve na voljo hoteli, ki jih na podeželju praviloma ni.

"Na podeželju se s sobodajalstvom ukvarjajo posamezne družine in butične kmetije, ki se s to dejavnostjo preživljajo, pogosto pa s tem skrbijo tudi za ohranjanje in razvoj kulturne dediščine," je poudaril in opozoril, da bo tem subjektom zakon onemogočil delo.

Za reševanje stanovanjske problematike bi bilo treba po njihovi oceni predvsem poenostaviti postopke pridobivanja različnih mnenj in soglasij za pridobitev gradbenega dovoljenja ter zagotoviti hitrejšo, cenejšo in dostopnejšo gradnjo stanovanj in izgradnjo študentskih domov.

Pri urejanju področja sobodajalstva pa bi bilo treba več avtonomnosti prepustiti občinam, ki iz tega naslova tudi ustvarijo določene prihodke, je med drugim še izpostavil Pulko in svetnike pozval, naj veto podprejo.

Državnega sekretarja na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Dejana Židana so predlagatelji veta presenetili. "Pred vami je namreč zakon, ki ima soglasje Ekonomsko-socialnega sveta, v katerem so predstavniki delodajalcev, delojemalcev in vlade," je izpostavil.

"Zakon je v osnovi namenjen razvoju gostinstva in prinaša številne ugodnosti za gostinstvo, res pa je, da na nekem ozkem področju posega tudi v kratkotrajni najem, okrog česar se vrti razprava," je dejal.

Ocenil je, da zakon zaradi fleksibilnosti in novih pristojnosti, ki jih daje lokalnim skupnostim, zlasti koristi slovenskemu podeželju. "Turistične kmetije so pomembne za podeželje in ta zakon jim omogoča nadaljnji razvoj," je bil jasen.

"Zakon o gostinstvu je res šel brez pripomb skozi razpravo na ESS, vendar tam ni imel pravih zastopnikov," je dejal svetnik Mitja Gorenšček. Sobodajalci po njegovih besedah namreč večinoma niso člani zbornic, niti obrtne niti gospodarske zbornice.

"Mi se kot predstavniki gospodarstva ne strinjamo s poseganjem v svobodno gospodarsko pobudo in ne vidimo nobenega razloga in nobene potrebe po omejevanju obsega turizma, saj v Sloveniji ne gre za množični turizem, kot ga imajo v Benetkah ali Barceloni," je še dodal Gorenšček.

Novi zakon o gostinstvu omejitev kratkotrajnega oddajanja nepremičnin na 60 dni v občinah s pomanjkanjem stanovanj, a občinam obenem daje možnost razrahljanja te omejitve. Določa tudi jasne splošne pogoje, kot so vpis v register nastanitvenih obratov, obvezna pridobitev unikatne identifikacijske številke, soglasje vsaj 75 odstotkov etažnih lastnikov v stavbi in soglasje lastnikov mejnih stanovanj.

Državni zbor bo moral zdaj o zakonu glasovati še enkrat, pri ponovnem odločanju pa je zahtevana večina vseh poslancev, torej 46 glasov. Državni svetniki so sicer danes izglasovali tudi veto na zakone o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, o konoplji za medicinske in znanstvene namene ter o zaščiti živali.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

 
x - Dialog title
dialog window