Portal TFL

STA novice / Državni svet izglasoval odložilni veto na zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja (daljše)

torek, 22.7.2025

Ljubljana, 22. julija (STA) - Državni svet je na današnji izredni seji z 20 glasovi za in devetimi proti izglasoval veto na zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. DZ bo tako moral o zakonu, ki ga je potrdil prejšnji teden, odločati znova. Za vnovično potrditev zakona bo moralo glasovati vsaj 46 poslancev.

Zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja bi polnoletnemu bolniku, sposobnemu odločanja o sebi, dal pravico do prostovoljnega končanja življenja, če zaradi hude neozdravljive bolezni ali druge trajne okvare zdravja neznosno trpi.

Predlog za odložilni veto na zakon je vložila skupina državnih svetnikov s prvopodpisanim Danijelom Kastelicem, ki je predsednik komisije DS za socialno varstvo, delo, zdravstvo in invalide. Komisija se je sestala danes pred začetkom izredne seje DS in predlog podprla.

Vlagatelji predloga za odložilni veto menijo, da bi se morali kot družba in posamezniki vprašati, ali je prav, da se postavimo na stran spodbujanja smrti namesto življenja. Izpostavili so širšo sliko vprašanj, ki se nanašajo na varstvo osebnega dostojanstva in avtonomije ob koncu življenja. Pri tem so poudarili svetost življenja in zavedanje o tem, da je slednje neprecenljivo in da ga je treba spoštovati ne glede na okoliščine.

Vsebina zakona po njihovi oceni sproža kompleksna sociološka, filozofska, etična, moralna in pravna vprašanja, na katera bi morali odgovore iskati veliko bolj poglobljeno. Podlaga za uzakonitev tako občutljive človekove pravice po njihovem mnenju ne more biti zgolj odločitev nekaj nad polovico udeležencev referenduma o zakonski ureditvi pomoči pri prostovoljnem končanju življenja.

Kot družba in posamezniki bi se morali po njihovem mnenju vprašati, ali je prav, da država prek zakonodajalca posameznikom nakaže možnost rešitve za njihove težave, katere rezultat je predčasno končanje življenja. Pomoč pri prostovoljnem končanju življenja namreč v prvi vrsti predstavlja zelo intimno vprašanje za vsakega posameznika, pri čemer težko pričakujejo, da bo čisto vsak v primeru osebne stiske in ob morebitnem občutku brezizhodnosti resnično lahko razumel vse posledice svoje odločitve in samostojno ter informirano sprejel odločitev.

Državni svetnik Branimir Štrukelj je predlogu za odložilni veto v razpravi nasprotoval. Kot je dejal, v Evropski uniji samo države v njenem vzhodnem delu ne urejajo možnosti za pomoč pri prostovoljnem končanju življenja v primeru hudega trpljenja. Na zatrjevanje predlagateljev veta, da gre pri zakonu za spodbujanje smrti, ne pa življenja, je odgovoril, da se zakonu pripisuje nekaj drugega. "Ljudem, ki absolutno želijo končati svoje neznosno trpljenje, zaradi ideologije ne daste te možnosti," je opozoril.

Po drugi strani je državni svetnik Leopold Pogačar menil, da kot družba še nismo zreli za takšno odločitev, kot jo omogoča zakon. Hkrati je menil, da predlog za veto želi odpreti še druge možnosti, ki bi bile lahko ljudem v primeru hudega trpljenja na voljo. Tako je treba denimo poskrbeti, da se paliativni timi in mreže hospica okrepijo po celotni državi.

DS je danes izglasoval tudi odložilni veto na zakon o medicinski konoplji. Prav tako ga danes čakata še glasovanji o zakonu o gostinstvu in o noveli zakona o zaščiti živali. Zakone bo moralo ob vnovičnem glasovanju podpreti vsaj 46 poslancev, kar pa ne bi smelo predstavljati večjih težav. Že ob odločanju minuli teden je namreč vsakega izmed zakonov podprlo po več kot 46 poslancev.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

 
x - Dialog title
dialog window