Portal TFL

TFL Glasnik - številka 8, leto 2021, 9.3.2021

TFL Glasnik je brezplačni e-tednik s strokovnimi članki z davčnega, računovodsko-finančnega in pravnega področja ter intervjuji s priznanimi slovenskimi strokovnjaki in podjetniki.

Strokovna revija
Tax-Fin-Lex
2350-5753
Zlata Tavčar
odv. Vesna Cukrov
dr. Rok Čeferin
dr. Miha Juhart
asist. Boštjan Koritnik
dr. Nataša Pirc Musar
odv. Andrej Razdrih
dr. Vasilka Sancin
dr. Grega Strban
dr. Metka Tekavčič

Želite dostop do člankov TFL Glasnika?

Brezplačna registracija
Zlata Tavčar

INTERVJU

Zlata Tavčar

Igor Štemberger: Denar na banki izgublja in tako bo še nekaj časa

Ni še v podzavesti ljudi, da bi razmišljali tako, da je treba prihranke, preprosto povedano, razpršiti, aktivno skrbeti zanje in jih ne samo dati na banko. Denar na banki definitivno izgublja in kaže, da bo izgubljal še nekaj časa, zato je dobro, da ljudje najprej razmislijo, kaj potrebujejo jutri in kaj čez deset mesecev.

Ula Tomaduz

TEMA TEDNA

Ula Tomaduz

Svoboda izražanja sodnikov: Iskanje ravnotežja med ustavno pravico in ugledom sodstva

Nedavno sta slovenski medijski in politični prostor zapolnila poročanje in izmenjava mnenj o Facebook objavah sodnice Okrajnega sodišča v Ljubljani. Njene, do trenutne oblasti kritične in ostre, zapise je na svojem blogu objavil državni sekretar v Kabinetu predsednika Vlade RS Vinko Gorenak.

dr. Sara Ahlin Doljak

ČLANKI

dr. Sara Ahlin Doljak

Odtujitev otroka od starša v času epidemije

V tem letu se je zaradi epidemije nalezljive bolezni covid-19 med vse nas naselila zaskrbljenost glede zdravja. Želimo ohraniti svoje zdravje in zdravje svojih družin. Seveda si tudi želimo, da koronavirus izgine in se nikoli več ne vrne. Kako to najbolje storiti, je tisto, o čemer se zdaj razpravlja po vsem svetu. Četudi se bodo ukrepi za zajezitev širjenja okužbe z virusom omilili, se življenje nekaterih staršev – ločenih od otrok – in njihovih otrok še zdaleč ne bo normaliziralo.

Darja Gregorčič Bernik

ČLANKI

Darja Gregorčič Bernik

Primernost novega zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin kot osnova za novi zakon o davku na nepremičnine

Prispevek obravnava novi Zakon o množičnem vrednotenju nepremičnin (ZMVN-1, Ur. l. RS, št. 77/2017) kot osnovo za novi zakon o davku na nepremičnine. Primerjalno obravnava tudi stari Zakon množičnem vrednotenju nepremičin (ZMVN, Ur. l. RS, št. 50/2006 in 87/2011) v povezavi z Zakonom o davku na nepremičnine (ZDavNepr, Ur. l. RS, št. 101/2013), ki je bil z odločbo Ustavnega sodišča RS (št. UI-313-13) razveljavljen v celoti. Hkrati je bil ZMVN (Ur. l. RS, št. 50/2006 in 87/2011) spoznan za neskladnega z Ustavo RS (Ur. l. RS, št. 33/1991), kolikor se nanaša na obdavčitev nepremičnin. Avtorica v prispevku prouči razloge za protiustavnost navedenih dveh zakonov v povezavi z obdavčitvijo nepremičnin ter poskuša s tem opozoriti tudi na morebiti sporne določbe novega ZMVN-1 (Ur. l. RS, št. 77/2017), ki naj bi bil kasneje tudi osnova za novi zakon o davku na nepremičnine. V sklepnem delu prispevka se avtorica kritično opredeli glede teh morebitnih spornih določb iz ustavnega vidika v povezavi z mnenjem Vlade RS (5. 12. 2019) glede zahteve skupine poslank in poslancev RS za oceno ustavnosti novega ZMVN-1. Metodologija prispevka je kvalitativna, kritična analiza proučevanih zakonov in odločitev Ustavnega sodišča RS ter mnenja poslancev in poslank RS v povezavi z zahtevo za oceno ustavnosti novega ZMVN-1. V sklepnem delu sledi sinteza znanstvenih ugotovitev z aplikacijo le-teh na trenutno stanje s podajo predlogov za izboljšanje razmer na področju obdavčitve nepremičnin. S pomočjo predstavljenih (ustavno) spornih določb oziroma potrebo po njihovi spremembi članek prispeva k identifikaciji spornih določb in nakaže zakonodajne rešitve na tem področju v prihodnje. Spoznanja avtorice glede spornih določb in nakazanih možnih rešitev so posledično lahko uporabna pri pripravi nove zakonodaje na področju obdavčitve nepremičnin v Republiki Sloveniji.

Saša Jerman

ČLANKI

Saša Jerman

Uporaba metode porazdelitve dobička za namene politike transfernih cen – kdaj in kako

Metoda porazdelitve dobička (angl. Profit Split Method ali PSM) je ena od petih metod, ki jih OECD priporoča za dosego primerljivih tržnih pogojev med povezanimi osebami. Mednarodne skupine povezanih oseb postajajo čedalje kompleksnejše ali drugače delujejo čedalje bolj integrirano, proizvodi in storitve pa zahtevajo vedno nove inovacije ali povsem nove rešitve z velikim vložkom v raziskave, razvoj, znanje itd. V jeziku transfernih cen pomeni, da imamo opravka z visokointegriranimi poslovnimi modeli in edinstvenimi ter vrednimi neopredmetenimi sredstvi. Vse to vedno bolj otežuje dostop do primerljivih nepovezanih poslovnih modelov, zato je uporaba konvencionalnih metod in metode stopnje čistega dobička zelo otežena. Kot možna rešitev za to se ponuja večstranska metoda porazdelitve dobička, ki temelji na funkcijski analizi relativnega vrednostnega prispevka povezane osebe k skupnemu dobičku, pri čemer se izvede funkcijska analiza vseh vključenih povezanih oseb. Prav tej metodi je OECD v okviru projekta BEPS v desetem poglavju namenil posebno pozornost, junija 2018 pa pripravil dopolnitve smernic za aplikativno uporabo navedene metode. V tem prispevku podrobneje analiziramo uporabno vrednost metode porazdelitve dobička, tako da je vsaka od povezanih oseb udeležena pri skupnem dobičku glede na prispevek k skupnemu dobičku, kar bi se v primerljivih poslovnih modelih praviloma dogovorile tudi nepovezane osebe.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window