TFL Glasnik je brezplačni e-tednik s strokovnimi članki z davčnega, računovodsko-finančnega in pravnega področja ter intervjuji s priznanimi slovenskimi strokovnjaki in podjetniki.
Želite dostop do člankov TFL Glasnika?
Brezplačna registracijaIZBRANO
dr. Nataša Pirc Musar
Trmasto vztrajanje Vlade RS, da v času epidemije koronavirusa z odloki ureja zadeve, ki bi morale biti zapisane v zakonih, je pojav, ki je hkrati nenavaden in skrb vzbujajoč. Opozorila Ustavnega sodišča RS, Informacijske pooblaščenke in številnih pravnikov očitno ne zaležejo.
TEMA TEDNA
Vida Kostanjevec, univ. dipl. prav.
Odgovor se glasi: lahko. Sodišče EU je namreč v začetku letošnjega leta izdalo zanimivo sodbo, v kateri se je ukvarjalo prav z navedenim vprašanjem.
ČLANKI
mag. Miha Šipec
Leta 2012 je Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) izdalo sodbo v zadevi P. in S. proti Poljski (pritožba št. 57375/08). Sodba je bila v Sloveniji neopažena, uradno sploh ni bila prevedena v slovenski jezik in je kmalu utonila v pozabo. V zadnjem času pa v Sloveniji nastajajo okoliščine, zaradi katerih jo je smiselno obuditi in jo komentirati v novem, šele pred kratkim nastalem kontekstu.
ČLANKI
mag. Aleksandra Vugrin
Glavna naloga vizualizacije podatkov v revizijskih poročilih je razlaga revidirancu oz. bralcu. Prispevek v dveh delih obravnava kreiranje in oblikovanje vizualizacije podatkov. V prvem delu je predstavljena metoda oblikovalskega mišljenja, s katero rešujemo probleme prikaza, tako da bralca postavimo v središče. Določimo glavno sporočilo vizualizacije, pridobimo širši nabor zamisli in jih s prototipom testiramo še pred končnim oblikovanjem. V drugem delu prispevka na praktičnem primeru grafa pokažemo, kako lahko katero koli vizualizacijo naredimo jasnejšo in z odstranitvijo nepotrebnega balasta pridobimo izčiščeno osnovno. V prispevku obravnavamo še, kaj so predpozorni atributi – vizualne lastnosti, ki jih ljudje uporabljamo za zaznavo sprememb v vzorcu. Njihovo uporabo za usmerjanje bralčeve pozornosti ponovno prikažemo na primeru istega grafa. V zadnjem delu prispevka smo temu primeru dodali še komentar, ki bralcu informacijo postavi v kontekst, s katerim vizualizacija postane zgodba.
ČLANKI
Vladimir Bukvič
Avtor v tem prispevku obravnava zelo aktualno temo na področju finančno-organizacijskega prestrukturiranja gospodarskih subjektov, tj. prevzeme in združitve, pri čemer daje ključen poudarek ekonomski analizi tovrstnih transakcij in vrednotenju ponudbe za prevzem. V uvodnem delu na kratko poda teoretični okvir prevzemov in združitev in nato v nadaljevanju predstavi nekaj najbolj medijsko odmevnih prevzemov in združitev v svetu in pri nas. Osvetli jih tudi v luči veljavne zakonodaje. Osrednji del članka je namenjen ekonomski analizi združevanja podjetij. Na konkretnih računskih primerih avtor predstavi metodo »analiza diskontiranih denarnih tokov« in metodo »analiza tržne multiplikacije«. Prva je natančnejša, vendar tudi bolj zahtevna. Dodana vrednost avtorjevega prispevka je tudi poskus finančno ovrednotiti prevzem na konkretnem računskem primeru. Avtor izbere neto sedanjo vrednost kot najprimernejši odločitveni kriterij in z njo pokaže na koristi prevzemne transakcije. Opozori na razliko med vrednotenjem prevzema podjetja in vrednotenjem drugih naložb. Ker je motiv za prevzem podjetja prej ekonomski kot menedžerski, je ključni cilj za prevzemno podjetje maksimizacija vrednosti po izvedenem prevzemu. Avtor zagovarja tezo, da se prevzem podjetja splača, če je sedanja vrednost denarnih tokov združenega podjetja večja kot sedanja vrednost dveh podjetij kot ločenih entitet. Posebej se posveti vprašanju določitve ponudbene cene za nakup ciljnega podjetja in na konkretnih računskih primerih prikaže vrednotenje prevzemne ponudbe. Opredeli in tudi grafično ponazori cenovni razpon z možnimi posledicami. Pri tem so ključni pričakovani dobički iz prevzemov. Avtor s konkretnimi računskimi primeri ponazori, kako lahko pri vrednotenju ponudbe za prevzem prihaja do določenih razlik, če se uporabijo različni načini financiranja prevzema, recimo z zamenjavo delnic ali z nakupom delnic z gotovino. ...
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki