ponedeljek, 21.7.2025
Ljubljana, 21. julija (STA) - V ZD Ljubljana in Maribor so lani beležili 94 odstotkov več napadov na zaposlene kot leto prej, opozarjajo na Zdravniški zbornici Slovenije. Zaradi naraščajočih primerov nasilja so ministrstvo za pravosodje pozvali, naj spremeni kazenski zakonik tako, da bo nemudoma in učinkovito zaščitil vse, ki se pri svojem delu soočajo z nasiljem.
"Po še enem nasilnem dogodku v zdravstvu ta mesec, tokrat v Zdravstvenem domu Ilirska Bistrica, je postalo še bolj očitno, da se soočamo z nevarnim in vse pogostejšim trendom, ki resno ogroža varno in kakovostno izvajanje zdravstvenih storitev," so v sporočilu za javnost zapisali pri zdravniški zbornici.
Leta 2023 so na Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana in UKC Maribor ter na Splošni bolnišnic (SB) Celje, SB Novo mesto in SB Jesenice skupaj obravnavali 704 nasilnih dogodkov, od tega je bilo 94 primerov neposrednih fizičnih napadov. V Zdravstvenem domu (ZD) Ljubljana in Maribor pa so v letu 2023 skupaj zabeležili 140 nasilnih dogodkov, navajajo.
Kljub že tako visokim številkam je bilo v lanskem letu nasilnih dogodkov v zdravstvu še več. V ZD Ljubljana in Maribor so v letu 2024 skupaj obravnavali 272 nasilnih dogodkov, kar predstavlja 94-odstotno povečanje v primerjavi z letom prej, opozarjajo na zdravniški zbornici.
Porast nasilja nad zdravstvenimi delavci po navedbah zbornice zaznavajo tudi v bolnišnicah. V istih petih bolnišnicah so lani skupaj zabeležili 746 nasilnih dogodkov. Pogosta so bila tudi posredovanja policije. V UKC Ljubljana je policija posredovala v 91 primerih, v SB Celje v 11, v SB Novo mesto v desetih, v SB Jesenice pa v dveh primerih.
Zaradi naraščajočih primerov fizičnega in verbalnega nasilja nad zdravstvenimi delavci so na zdravniški zbornici, v sodelovanju z Zbornico zdravstvene in babiške nege Slovenije ter Lekarniško zbornico, že lani v DZ vložili predlog spremembe kazenskega zakonika. Z njim so želeli uvesti posebno kaznivo dejanje napada na zdravstvenega delavca pri opravljanju njegovega dela.
Poslanci pobude takrat niso sprejeli, saj so na ministrstvu za pravosodje pojasnili, da so že začeli pripravljati predlog obsežnejših sprememb in dopolnitev kazenskega zakonika.
Oktobra lani so na odboru za pravosodje napovedali tudi, da bodo v tem okviru proučili možnost splošnejše opredelitve novega kaznivega dejanja ali dopolnitve katerega od obstoječih, tako da bi bile vključene vse poklicne skupine oziroma službe, pri katerih lahko zaradi narave dela, zlasti ob neposrednih stikih z ljudmi, prihaja do tovrstnih napadov.
"Od takrat je minilo že skoraj deset mesecev, nasilnih incidentov v zdravstvu pa je vsak dan več. Takšno stanje je nevzdržno, zdravstveni delavci potrebujejo učinkovito zaščito zdaj, ne nekoč v prihodnosti," so zapisali na zdravniški zbornici. Opozorili so, da so v nekaterih zdravstvenih ustanovah že v prvi polovici leta 2025 presegli lanske številke.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki