petek, 18.4.2025
Ljubljana, 18. aprila (STA) - Po mnenju predsednika Vrhovnega sodišča Miodraga Đorđevića so kritike v zvezi z delom sodišč v zadnjem obdobju presegle mejo sprejemljivega. Pri tem gre namreč dostikrat za spodbujanje k nespoštovanju sodnih odločitev in posledično k rušenju pravnega reda, piše v sporočilu za javnost sodišča.
"V luči dogodkov v tem tednu" predsednik Vrhovnega sodišča ponovno opozarja na spoštljiv odnos do sodne veje oblasti in sodnikov kot funkcionarjev pri opravljanju njihovega poklica. "Nezadovoljstvo z delom sodišča v posamezni zadevi ne sme voditi v oviranje dela sodišč ter v diskreditacijo in spodkopavanje zaupanja v sodstvo in pravno državo preko širjenja zlonamernih anonimnih pisanj," je zapisal v sporočilu.
Dogajanje, pri katerem gre po njegovi oceni tudi za rušenje pravnega reda, pa zadeva družbo kot celoto in zahteva odziv tudi pri najvišjih predstavnikih drugih vej oblasti, je prepričan.
Ob robu sojenja v zadevi Trenta, ki se je danes končalo z oprostilno sodbo, so se pred celjskim sodiščem zbrali podporniki obtoženega prvaka SDS Janeza Janše, ki so, na čelu z Janšo, znova očitali, da v slovenskem sodstvu vlada krivosodje.
"Če je to neodvisen sistem, naj se očisti," je Janša dejal danes po izreku oprostilne sodbe. Obenem je pozval tudi k menjavi predsednikov sodišč.
Ocenil je tudi, da je v sodnih postopkih še "na stotine ljudi", ki tam ne bi smeli biti, če ne zaradi drugega, zato ker postopki trajajo predolgo. Po drugi strani v postopkih ni nekaterih, ki bi morali biti. Zato se bodo borili še naprej, je dejal in pozval ljudi, naj uporabijo svoj glas.
Nekaj spletnih portalov je že konec prejšnjega tedna objavilo anonimno pismo o razmerah na celjskem sodišču, iz katerega izhaja, da naj bi bila sodba obtoženim v zadevi Trenta že spisana. Na sodišču so pojasnili, da od njih niso ušli nobeni dokumenti, pri domnevnem osnutku obsodilne sodbe pa je šlo po njihovi oceni za čisto ponarejanje.
Tudi predsednica sodnega senata Cvetka Posilovič je ob koncu torkovega naroka zanikala, da bi bila sodba že spisana. Danes pa je znova ponovila, da odločitev senata temelji izključno na skrbni in vestni presoji vseh dokazov, ki so bili podani na javnih obravnavah in da nobenega vpliva niso imeli ne mediji, članki, pisanja, niti shodi, na katerem so bili večkrat priča tudi sovražnemu govoru. "In kar je še posebej zaskrbljujoče, je ta prihajal tudi iz ust predstavnikov politike z namenom, da se diskreditira neodvisno sodstvo. Osnovni imperativ sodniškega poslanstva je skrbna in objektivna presoja vsakega primera. In prepričana sem, da tako ravnajo vsi moji kolegi. Ki pa niso nezmotljivi, zato je tudi možna presoja na drugih stopnjah," je opozorila.
Se je pa zahvalila tožilcema in odvetnikom obtoženih za korekten odnos.
Na Đorđevićevo kritiko "širjenja zlonamernih anonimnih pisanj" so se odzvali v Združenju novinarjev in publicistov, ki je v tem prepoznalo kritiko novinarskega kolega Petra Jančiča. "Omenjene lahkotne diskvalifikacije pomenijo nevarno prakso pri utišanju medijev in tistih posameznikov oziroma skupin, ki se v tej državi še upajo kritično razmišljati. Zato v Združenju novinarjev in publicistov proti napadom predsednika Vrhovnega sodišča na izražanje kritik na delo sodišč odločno protestiramo," so zapisali v sporočilu za javnost.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki