TFL Vsebine / Dodani članki / Stečaj podjetja: Kako poteka stečajni postopek za

Stečaj podjetja: Kako poteka stečajni postopek za d.o.o. v Sloveniji?

Stečaj podjetja, še posebej v obliki družbe z omejeno odgovornostjo (d.o.o.), je v Sloveniji natančno urejen v Zakonu o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (ZFPPIPP). Ta zakon določa tako pogoje za začetek stečaja kot tudi celoten potek postopka, od vložitve predloga do zaključka in izbrisa podjetja iz sodnega registra.

V tem članku predstavljamo ključne faze stečajnega postopka, pravne obveznosti poslovodstva in možnosti, ki so na voljo upnikom in drugim upravičenim subjektom.

Kaj je stečaj podjetja?

Stečaj podjetja pomeni, da pravna oseba – na primer d.o.o. – postane insolventna, torej ni več sposobna poravnavati svojih finančnih obveznosti. V takem primeru se lahko začne stečajni postopek, katerega namen je unovčenje premoženja dolžnika in čim bolj pravična razdelitev sredstev med upnike.

Vrste postopkov zaradi insolventnosti po ZFPPIPP

ZFPPIPP predvideva več postopkov zaradi insolventnosti, a za d.o.o. je najbolj relevanten stečajni postopek nad pravno osebo, kot to določa 5. člen ZFPPIPP. Ta postopek se običajno začne, ko družba sama ali upnik ugotovi, da podjetje ni več sposobno poravnati svojih zapadlih obveznosti.

Kdo lahko vloži predlog za stečaj d.o.o.?

Vložitev predloga za stečaj d.o.o. je mogoča s strani različnih subjektov:

  • Dolžnik sam (torej podjetje),
  • Upnik, ki mora verjetno izkazati obstoj terjatve in da dolžnik zamuja s plačilom več kot dva meseca,
  • Javni jamstveni in preživninski sklad Republike Slovenije, če so v igri neizplačane obveznosti do delavcev,
  • Osebno odgovorni družbenik, če obstaja (redkeje pri d.o.o.).

 

Obveznosti poslovodstva ob nastanku insolventnosti

Poslovodstvo d.o.o. ima po ZFPPIPP jasno dolžnost: če postane družba insolventna, mora brez odlašanja, najkasneje pa v enem mesecu po nastanku insolventnosti, vložiti predlog za začetek stečajnega postopka.

V primeru, da je insolventnost posledica izrednih okoliščin (npr. naravne nesreče), se ta rok lahko podaljša na tri mesece.

Neupoštevanje teh rokov lahko vodi v odgovornost poslovodstva, vključno z odškodninsko in kazensko odgovornostjo.

Kako poteka stečajni postopek?


Stečajni postopek za d.o.o. v Sloveniji poteka v več fazah:


Vložitev predloga

Postopek se začne z vložitvijo predloga pri pristojnem okrožnem sodišču. Sodišče preveri izpolnjevanje pogojev in v primeru pozitivne odločitve izda sklep o začetku stečajnega postopka, ki se objavi v Uradnem listu RS.


Imenovanje stečajnega upravitelja

Po začetku postopka sodišče imenuje stečajnega upravitelja, ki prevzame vse poslovne in upravne naloge podjetja. Ta oseba ima ključno vlogo v postopku, saj:

  • upravlja s premoženjem dolžnika (t. i. stečajna masa),
  • sestavi začetno bilanco stanja,
  • izterja dolgove,
  • organizira prodajo premoženja,
  • pripravi delilni načrt za poplačilo upnikov.


Ugotavljanje terjatev in razdelitev premoženja

Upniki morajo pravočasno prijaviti svoje terjatve. Te se razvrstijo po vrstnem redu prednosti (zavarovane, prednostne, navadne ipd.). Stečajni upravitelj nato izvede razdelitev stečajne mase po delilnem načrtu.


Končanje postopka in izbris podjetja

Ko so sredstva razdeljena in so rešene vse postopkovne zadeve, sodišče izda sklep o zaključku postopka. Stečaj d.o.o. se zaključi z izbrisom podjetja iz sodnega registra, s čimer pravna oseba preneha obstajati.

Pritožbe in ugovori v stečajnem postopku

V stečajnem postopku imajo tako dolžnik kot upniki pravico do pritožbe ali ugovora na določene sklepe ali odločitve. Ti postopki omogočajo, da se preveri pravilnost dela stečajnega upravitelja ali sodišča.

Kaj pomeni stečaj d.o.o. za poslovne partnerje?

Za partnerje podjetja v stečaju to pomeni:

  • Prenehanje poslovanja s podjetjem,
  • Nezmožnost novih pogodb,
  • Prijava morebitnih odprtih terjatev v stečajnem postopku,
  • Včasih delno poplačilo iz stečajne mase, odvisno od razpoložljivih sredstev.

Pomembno je redno spremljati objave v insolvenčnem registru AJPES, kjer so objavljene vse pomembne informacije o tekočih stečajnih postopkih.

Stečaj podjetja, zlasti v obliki stečajnega postopka d.o.o., je zapleten pravni in finančni proces, ki zahteva hitro ukrepanje in dobro poznavanje zakonskih določil. Pravočasna vložitev predloga, natančna priprava dokumentacije in aktivno sodelovanje vseh vpletenih strani so ključni za zakonito in učinkovito izpeljan postopek.

Za vse, ki se znajdejo v situaciji, ko je stečaj d.o.o. edina možnost, je priporočljivo, da se pravočasno posvetujejo s pravnim ali insolvenčnim strokovnjakom. Tako se lahko izognejo napakam in zmanjšajo morebitna tveganja, ki jih prinaša insolventnost podjetja.

 

Povezani članki:

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window