Portal TFL

TFL Vsebine / TFLGlasnik

Stečajni upravitelj: Vloga v postopku stečaja v skladu z Zakonom o finančnem poslovanju

O PUBLIKACIJI in AVTORJU
ŠTEVILKA in LETO IZDAJE
AVTOR
Maša Tomažič Perko, mag. prav., direktorica marketinške agencije SLEEK d.o.o.
Datum
19.11.2024
Rubrika
Članki
Pravna podlaga
Povezave
Podsistem TAX
Podsistem FIN
Podsistem LEX
Povzetek
Stečajni upravitelj je ena izmed ključnih figur v postopku stečaja - mehanizma s katerim se podjetje sooči, ko postane insolventno in ne more več izpolnjevati svojih finančnih obveznosti.
BESEDILO

Stečajni upravitelj ima v postopku stečaja veliko vlogo – katere so njegove dolžnosti?

Stečajni upravitelj je oseba, ki v stečajnem postopku igra eno izmed osrednjih vlog. Gre za strokovnjaka, ki ga ob nastanku plačilne nesposobnosti podjetja za vodenje stečajnega postopka imenuje sodišče. Njegova glavna odgovornost je pravično razdelitev dolžnikovo premoženja med upnike in poskrbeti, da se postopek izvaja skladno z zakonodajo. Kot nevtralna oseba ima upravitelj dolžnost varovati interese vseh vpletenih strani, tako upnikov kot dolžnika, ter zagotoviti pošten in zakonit potek stečajnega postopka.

Vidimo lahko, da ima stečajni upravitelj številne dolžnosti. Med drugim dolžnika (glede na 97. člen ZFPPIPP) zastopa pri:

  • procesnih in drugih dejanjih, povezanimi s preverjanjem terjatev ter ločitvenih in izločitvenih pravic,
  • procesnih in drugih dejanjih, povezanimi z izpodbijanjem dejanj insolventnega dolžnika,
  • pravnih dejanjih in drugih postopkih, potrebni za unovčenje premoženja, ki sestavlja stečajno maso,
  • uresničevanju pravic do odstopa in drugih pravic, ki jih insolventni dolžnik pridobi kot posledico začetka stečajnega postopka,
  • drugih pravnih dejanjih, ki jih lahko insolventni dolžnik opravi v skladu z zakonom.

Stečajni upravitelj mora svoje naloge in pristojnosti izvajati v skladu z zakonom ZFPPIPP in podzakonskimi predpisi, izdanimi na njegovi podlagi, ter v skladu z drugimi relevantnimi zakoni, ki se nanašajo na insolventnega dolžnika, in njihovimi podzakonskimi akti. Prav tako mora stečajni upravitelj upoštevati strokovna pravila, ki veljajo za osebe, ki opravljajo mandatne posle v imenu drugih.

Pri izvajanju svojih nalog in pristojnosti mora upravitelj ravnati vestno, pošteno in z ustrezno strokovno skrbnostjo, pri čemer mora vedno imeti v mislih interese upnikov, saj ti predstavljajo njegovo glavno vodilo pri opravljanju dela.

Iz tega izhaja tudi obveznost stečajnega upravitelja, da upnike, ki so v razmerju do insovlentnega dolžnika v enakem položaju, obravnava enako. Upravitelj mora zagotoviti, da noben upnik ne prejme prednostnega plačila ali posebnih ugodnosti v škodo drugih upnikov, ki imajo enak status v razmerju do insolventnega dolžnika.

Imenovanje stečajnega upravitelja v postopku insolventnosti

Imenovanje stečajnega upravitelja določa 116. člen ZFPPIPP. Sodišče imenuje upravitelja v insolvenčnem postopku z izdajo sklepa o začetku postopka. Seveda pa mora oseba, ki je za stečajnega upravitelja imenovana, izpolnjevati določene pogoje. Ti med drugim vključujejo:

  • Stečajni upravitelj mora biti vpisan v seznam upraviteljev.
  • Sodišče, ki vodi postopek, mora biti navedeno kot eno od sodišč, pri katerem upravitelj lahko opravlja svojo funkcijo.

Sodišče je dolžno za vsak nov postopek stečaja imenovati drugega stečajnega upravitelja. Vsakokratnega stečajnega upravitelja sodišče izbere s seznama izbranih upraviteljev posameznega okrožnega sodišča. Pri tem mora upoštevti vrstni red glede na datum pridobitve dovoljenja za opravljanje funkcije upravitelja. Kadar gre za postopek stečaja, ki vključuje tudi gospodarske družbe, ki so v Zakonu o gospodarskih družbah (ZGD-1) opredeljene kot velike, lahko vlogo stečajnega upravitelja prevzame izključno posameznik, ki je vsaj dve leti pred imenovanjem že opravljal naloge upravitelja.

Vse osebe, ki imajo veljavno dovoljenje za opravljanje funkcije upravitelja, so obvezane k včlanitvi v Zbornico upraviteljev Slovenije.

Po zaključku stečajnega postopka ima stečajni upravitelj pravico do nagrade. Višina nagrade do katere je stečajni upravitelj upravičen, se izračuna skladno s pravili, ki jih določa Pravilnik o tarifi za odmero nagrade upravitelja v postopkih zaradi insolventnosti in prisilne likvidacije ter stroških, do povrnitve katerih je upravitelj v teh postopkih upravičen.

V stečajnem postopku upraviteljeva nagrada obsega naslednje postavke (103. Člen ZFPPIPP):

  1. Nadomestilo za prevzem prostorov, premoženja in poslov stečajnega dolžnika ter pripravo otvoritvenega poročila.
  2. Nadomestilo za preizkus terjatev, ki se določi sorazmerno glede na število pravočasno prijavljenih terjatev.
  3. Nadomestilo za unovčenje stečajne mase in razdelitev splošne ali posebne stečajne mase, kjer se znesek določi sorazmerno z višino sredstev, ki jih je treba razdeliti.[1]

Opombe:

[1] 103. člen ZFPPIPP

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window