TFL Vsebine / Dodani članki / Vse, kar morate vedeti o osebnem stečaju po ZFPPIP

Vse, kar morate vedeti o osebnem stečaju po ZFPPIPP in postopku na AJPES

Osebni stečaj je za posameznika včasih zadnja rešitev, ko se znajde v brezizhodni finančni situaciji. V Sloveniji je postopek osebnega stečaja natančno opredeljen v Zakonu o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (ZFPPIPP). Postopek je namenjen tako zaščiti upnikov kot tudi omogočanju novega začetka dolžniku, če izpolnjuje določene pogoje.



Kaj pomeni osebni stečaj?

Osebni stečaj pomeni, da fizična oseba, ki ni sposobna poravnati svojih dolgov, sproži postopek, v katerem se njeno premoženje razdeli med upnike, nato pa lahko, pod določenimi pogoji, zaprosi za odpust obveznosti. Namen je doseči čim bolj pošteno razdelitev dolžnikovega premoženja in omogočiti dolžniku, da si dolgoročno finančno opomore.

Prvi koraki pred vložitvijo predloga za osebni stečaj

Preden posameznik vloži predlog za osebni stečaj po ZFPPIPP, mora opraviti več pomembnih korakov. Nepravilna priprava ali pomanjkljiva dokumentacija lahko vodi v zavrnitev postopka ali celo kasnejšo zavrnitev odpusta obveznosti.

 

Priprava poročila o stanju premoženja

Najprej mora dolžnik pripraviti natančno poročilo o svojem premoženju, ki vključuje vse premičnine, nepremičnine, dohodke in dolgove. To poročilo je ključno, saj služi kot temelj za presojo insolventnosti – torej ali oseba res ni sposobna poravnati svojih obveznosti. Poročilo mora biti priloženo predlogu za osebni stečaj.

 

Pravne posledice začetka postopka

Z začetkom postopka osebnega stečaja nastopijo pomembne pravne posledice, ki vplivajo na dolžnikovo vsakodnevno življenje. Dolžnik ne more več samostojno upravljati svojega premoženja, prepovedano mu je sklepanje določenih pravnih poslov, vse pa nadzoruje stečajni upravitelj.

 

Možnost odpusta obveznosti

Po 399. členu ZFPPIPP ima dolžnik možnost, da v okviru postopka zaprosi za odpust obveznosti. Ta odpust pomeni, da se mu po zaključenem postopku določen del neporavnanih dolgov lahko izbriše. Vendar pa obstajajo tudi ovire za odpust, kot so nepošteno ravnanje, prikrivanje premoženja, zavestno povzročanje insolventnosti ipd.

 

Brezplačna pravna pomoč

Pomembno je poudariti, da dolžnik ne more prejeti brezplačne pravne pomoči za zastopanje v postopku osebnega stečaja, kot to določa ZFPPIPP. To pomeni, da si mora sam zagotoviti pomoč, če jo potrebuje, ali samostojno voditi postopek.

Kako poteka postopek osebnega stečaja po ZFPPIPP?

Postopek osebnega stečaja se vodi pred pristojnim sodiščem in poteka v več fazah:

 

Vložitev predloga

Postopek se začne z vložitvijo predloga za osebni stečaj, ki ga lahko dolžnik poda pisno ali ustno na zapisnik pri sodišču. Ob vložitvi predloga sodišče dolžnika pouči o pravnih posledicah postopka, možnosti odpusta obveznosti in nadaljnjih korakih.

 

Zagotavljanje sredstev za postopek

Dolžnik mora poravnati predujem za začetne stroške postopka. Če tega ni sposoben, lahko zaprosi za oprostitve plačila.

 

Pridobitev poročila o premoženju

Sodišče zahteva, da dolžnik v določenem roku predloži poročilo o svojem premoženjskem stanju, ki mora biti popolno in resnično. Vsak poskus prikrivanja podatkov lahko povzroči zavrnitev odpusta obveznosti.

 

Razglasitev osebnega stečaja

Po pregledu dokumentacije sodišče razglasi osebni stečaj. V tej fazi dobi zadevo v roke stečajni upravitelj, ki začne z unovčenjem stečajne mase – to pomeni, da proda dolžnikovo premoženje in iz tega v največji možni meri poravna dolgove.

 

AJPES osebni stečaj – javna objava postopka

Vsi pomembni podatki o osebnem stečaju so objavljeni v insolvenčnem registru AJPES, kjer si lahko javnost, predvsem upniki, ogledajo stanje postopka. AJPES osebni stečaj pomeni, da je postopek javno dostopen, kar povečuje preglednost in pravno varnost vseh vpletenih strani.

 

Odpust obveznosti

Če dolžnik skozi postopek ravna pošteno, izpolnjuje svoje obveznosti in ne prikriva premoženja, lahko sodišče po določenem času odloči o odpustu obveznosti. Ta odločitev pomeni, da dolžniku ni več treba poravnati tistega dela dolgov, ki jih v postopku ni bilo mogoče pokriti.

Kakšen je pomen AJPES v osebnem stečaju?

AJPES ima ključno vlogo pri zagotavljanju transparentnosti in dostopnosti informacij v postopkih osebnega stečaja v Sloveniji. Njegova naloga je objava vseh pomembnih dokumentov in sklepov, izdanih v okviru insolvenčnih postopkov, kar vključuje tudi osebni stečaj fizičnih oseb.

Med njegove glavne naloge sodijo:

  • Objava sklepov in obvestil: AJPES objavlja sklepe o začetku osebnega stečaja, obvestila o prodaji premoženja, roke za prijavo terjatev in druge pomembne akte, povezane s potekom postopka.
  • Vodenje registrov: V okviru poslovnega registra AJPES zbira in vodi podatke o pravnih in fizičnih osebah, vključno z dolžniki, ki so vključeni v postopke osebnega stečaja.
  • Zagotavljanje javnega dostopa: Z objavami na svoji spletni platformi omogoča vsem udeležencem – upnikom, dolžnikom, pravnim zastopnikom in državi – vpogled v aktualne informacije, kar bistveno prispeva k pravni varnosti in poštenemu poteku postopka.

Z učinkovitim upravljanjem podatkov in pravočasnimi objavami AJPES omogoča, da so postopki osebnega stečaja javno pregledni in dostopni, kar je ključnega pomena za zaupanja vredno izvedbo celotnega insolvenčnega postopka.

Na kaj mora biti dolžnik posebej pozoren?

Da bi bil postopek osebnega stečaja uspešen in bi se zaključil z odpustom obveznosti, mora dolžnik paziti na naslednje:

  • poročati resnične in popolne podatke o svojem premoženju,
  • sodelovati s stečajnim upraviteljem,
  • ne prikrivati prihodkov ali dolgov,
  • ne sklepati novih obveznosti brez vednosti sodišča.

V primeru, da dolžnik ne izpolnjuje teh pogojev, lahko sodišče zavrne odpust obveznosti ali celo ustavi postopek.

 

Postopek osebnega stečaja po ZFPPIPP je kompleksen in zahteva natančno pripravo ter pošteno sodelovanje dolžnika. Čeprav postopek ni enostaven in ima številne pravne posledice, je za mnoge posameznike edina možnost, da začnejo znova in si sčasoma ponovno ustvarijo stabilno finančno prihodnost.

 

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window