TFL Vsebine / Dodani članki / Stečajni upravitelj: vloga, naloge in odgovornosti

Stečajni upravitelj: vloga, naloge in odgovornosti v stečajnem postopku

Stečajni upravitelj je ena najpomembnejših oseb v stečajnem postopku. Njegova naloga je, da pošteno, učinkovito in zakonito upravlja premoženje dolžnika – t. i. stečajno maso – ter poskrbi za pravično razdelitev med upniki. V Sloveniji delo stečajnega upravitelja ureja ZFPPIPP – Zakon o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju.

Ta članek ponuja celovit pregled tega, kdo je stečajni upravitelj, kakšne so njegove naloge, pravice, obveznosti, kako je nagrajen ter kakšna je njegova odgovornost v primeru napak ali zlorab.

Kdo je stečajni upravitelj?

Stečajni upravitelj je strokovnjak, ki ga sodišče imenuje za vodenje postopka nad dolžnikom, ki je v stečaju. Stečjni upravitelj je oseba, ki ima posebno licenco za opravljanje te funkcije, pogosto pravnik ali ekonomist z dodatnimi znanji s področja insolvenčnega prava.

Upravitelj je dolžan delovati neodvisno in v interesu vseh upnikov, brez da bi dajal prednost katerikoli strani.

Ključne naloge stečajnega upravitelja

Stečajni upravitelj opravlja vrsto pomembnih nalog, opredeljenih v 97. in 98. členu ZFPPIPP. Te vključujejo tako pravice kot obveznosti, ki morajo biti izpolnjene dosledno in pregledno.

Pravice stečajnega upravitelja:

  • Zastopanje dolžnika: Upravitelj v stečajnem postopku zastopa dolžnika pri vseh pravnih in procesnih dejanjih, vključno s preverjanjem prijavljenih terjatev in reševanjem izločitvenih ter ločitvenih pravic.
  • Unovčenje premoženja: Ena izmed glavnih nalog je unovčenje stečajne mase – to pomeni, da proda premoženje dolžnika z namenom poplačila upnikov.
  • Vodenje poslov: V času trajanja postopka prevzame upravljanje poslov dolžnika, vendar zgolj v obsegu, ki je potreben za nemoteno izvedbo stečaja.

Obveznosti stečajnega upravitelja:

  • Vestno in pošteno ravnanje: Upravitelj mora vse naloge opravljati skrbno, pošteno in v skladu s profesionalnimi standardi (98. člen ZFPPIPP).
  • Delovanje v interesu upnikov: Vse odločitve in ravnanja morajo temeljiti na največji koristi za upnike – to je temeljna usmeritev njegovega dela.
  • Enako obravnavanje upnikov: Upravitelj ne sme nikomur dajati prednosti. Vsi upniki v enakem pravnem položaju morajo biti obravnavani enako.
  • Poročanje in sodelovanje s sodiščem: Stečajni upravitelj mora redno poročati sodišču o stanju postopka in premoženja ter izvajati navodila sodišča.

Nagrada stečajnega upravitelja

Za svoje delo je stečajni upravitelj upravičen do nadomestila, ki je natančno določeno z ZFPPIPP. Nagrada se izplačuje glede na faze postopka:

  • 90 % nadomestila se izplača v treh ključnih delih:
    • po predložitvi otvoritvenega poročila,
    • po predložitvi končnega seznama preizkušenih terjatev,
    • po predložitvi končnega načrta razdelitve.
  • Preostalih 10 % dobi upravitelj po predložitvi končnega poročila sodišču.

Če upravitelj zaprosi za razrešitev, mu pripada sorazmerni del nagrade, zmanjšan za pavšal, če zapusti postopek prostovoljno. Če pa je razrešen zaradi kršitev svojih obveznosti, do nagrade ni upravičen.

Odgovornost stečajnega upravitelja

Zaradi pomembnosti njegove funkcije je stečajni upravitelj lahko odgovoren na več ravneh:

Kazenska odgovornost

Čeprav ZFPPIPP izrecno ne določa kazenske odgovornosti, lahko upravitelj kazensko odgovarja po Kazenskem zakoniku (KZ-1), če njegova dejanja pomenijo kaznivo dejanje (npr. zloraba položaja, poneverba ipd.).

Odškodninska odgovornost

Upravitelj je odškodninsko odgovoren, če s kršitvijo svojih obveznosti povzroči škodo upnikom. Po 102. členu ZFPPIPP je višina odgovornosti omejena na petkratnik njegove nagrade, vendar ne manj kot 5.000 evrov. Če obstajajo oprostilni razlogi, lahko sodišče odgovornost omeji ali izključi.

Disciplinska odgovornost

Poleg kazenske in odškodninske odgovornosti je stečajni upravitelj tudi disciplinsko odgovoren za morebitne kršitve pravil ali poslovne etike. Disciplinski postopek vodi pristojni organ, kot je določeno v 120.h členu ZFPPIPP.

Zakaj je dober stečajni upravitelj ključen akter stečajnega postopka?

Učinkovit in pošten stečajni upravitelj ima neposreden vpliv na izid postopka. Njegovo delo določa:

  • kako hitro in uspešno se unovči premoženje,
  • kako natančno se ugotovijo terjatve upnikov,
  • kako pravično se porazdelijo sredstva,
  • ter kako zakonito in pregledno se zaključi postopek.

Neustrezno opravljanje nalog lahko povzroči znižanje izplačil upnikom, dodatne sodne spore, zamude in nezaupanje v pravni sistem.

Stečajni upravitelj je torej pravzaprav osrednja figura v stečajnem postopku. Njegova naloga ni le upravljanje premoženja dolžnika, temveč tudi zagotavljanje pravičnosti, zakonitosti in učinkovitosti celotnega postopka. Njegovo delo je strogo regulirano, nadzorovano in obremenjeno z visoko odgovornostjo.

 

 

Povezani članki:

Stečaj podjetja: Kako poteka stečajni postopek za d.o.o. v Sloveniji?

Stečaj podjetja, še posebej v obliki družbe z omejeno odgovornostjo (d.o.o.), je v Sloveniji natančno urejen v Zakonu o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (ZFPPIPP). Ta zakon določa tako pogoje za začetek stečaja kot tudi celoten potek postopka, od vložitve...

Preberi več
BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window