STA novice / Ministrstvo predstavilo varovalke za kmetijstvo v sporazumu EU-Mercosur
ponedeljek, 19.1.2026
Ljubljana, 19. januarja (STA) - Ministrstvo za kmetijstvo deli skrbi kmetov glede zaščite kmetijstva po sporazumu med EU in Mercosurjem. "Ob morebitnih tveganjih za kmetijstvo bomo zahtevali ukrepanje in uporabili vse razpoložljive zaščitne mehanizme," je zagotovila ministrica Mateja Čalušić, ki je kmetijskim organizacijam danes predstavila varovalke za kmetijstvo iz sporazuma.
"Izvajanje sporazuma bomo pozorno spremljali," so besede ministrice po današnjem sestanku s kmetijskimi nevladnimi organizacijami glede trgovinskega sporazuma med EU in Mercosurjem povzeli v ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
Varovalke, ki jih je Evropska komisija v začetku meseca predstavila ministrom EU, so trajna omejitev tarifnih kvot za občutljive proizvode. Kvota za denimo govedino znaša 99.000 ton, kar je le 1,6 odstotka celoletne proizvodnje EU, uvaja pa se postopno, kar omogoča prilagajanje trga. Varovalka je tudi zaščitni mehanizem, ki omogoča ukrepanje v največ 21 dneh ob tržnih motnjah, vključno z začasnim ukinjanjem uvoza teh količin.
Med varovalkami je ministrica navedla novo finančno varnostno mrežo v višini do 900 milijonov evrov letno za stabilizacijo trga in zaščito dohodkov kmetov ob večjih pretresih ter okrepitev nadzora sanitarnih in fitosanitarnih uvoznih zahtev EU, ki vključuje bistveno povečanje število revizij in pregledov komisije v tretjih državah in krepitev nadzora uvoza hrane na evropskih mejnih kontrolnih točkah. Evropska komisija je ob tem napovedala tudi ustanovitev delovne skupine EU za učinkovitejši nadzor uvoza, ki bo začela delovati v začetku letošnjega leta.
Varovalke po zagotovilih ministrstva omogočajo, da je dostop do kmetijskega trga uravnotežen in nadzorovan z omejenimi, postopno uvedenimi uvoznimi kvotami za občutljive kmetijske proizvode in z najmočnejšimi zaščitnimi ukrepi doslej v primeru morebitnih motenj na trgu. Evropska komisija pa je po njihovih navedbah že začela presojo sistema uvoznih toleranc za pesticide, ki so v EU prepovedani.
"Sporazum ne spreminja sanitarnih in fitosanitarnih zahtev EU. Vsi proizvodi, domači ali uvoženi, morajo izpolnjevati enake standarde glede varnosti hrane, zdravja ljudi, živali in okolja. Evropska komisija dodatno krepi nadzor nad uvozom, vzpostavlja posebno delovno skupino za nadzor ostankov pesticidov, povečuje število revizij v tretjih državah in krepi nadzor na mejnih kontrolnih točkah," so zapisali v ministrstvu.
Ker ministrstvo s kmetijskimi organizacijami deli skrb kmetov glede zaščite kmetijstva in zagotavljanja varne hrane potrošnikom, bo nevladne kmetijske organizacije in Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije obveščala o napredku pri izvajanju sporazuma, so napovedali. Na sestanku so se dogovorili, da bo ministrstvo kmetijskim organizacijam posredovalo podrobnejše informacije o zaščitnih mehanizmih.
Zadnje novice
-
Inšpektorat za okolje opustil nadzor nad delom inšpektorice iz zadeve Kostak
20.1.2026 -
ZDA z današnjim dnem tudi uradno izstopajo iz pariškega sporazuma
20.1.2026 -
V veljavi spodbuda za zaposlitev starejših brezposelnih
20.1.2026 -
POPRAVEK: Papič: Četrta javna univerza naj bi začela delovati s prihodnjim študijskim letom
19.1.2026 -
Savinjski kmetje zahtevajo umik predloga državnega prostorskega načrta
19.1.2026 -
Ministrstvo predstavilo varovalke za kmetijstvo v sporazumu EU-Mercosur
19.1.2026 -
S prihodnjim letom v Sloveniji na voljo evropska elektronska denarnica
19.1.2026 -
Inšpekcija ugotovila nepravilnosti pri skladiščenju odpadkov na prostem
19.1.2026 -
Kaj je t. i. trgovinska bazuka EU? (pojmovnik)
19.1.2026 -
Fajon: Slovenija dela na pridružitvi tožbi Južne Afrike proti Izraelu
19.1.2026 -
Evropa pripravlja protiukrepe za ameriško "izsiljevanje" (dopolnjeno)
19.1.2026 -
Na zadnji redni seji DZ v tem mandatu več kot 30 zakonskih predlogov
19.1.2026