Portal TFL

STA novice / Komisija DZ podprla stališče strokovne skupine glede vpisa uporabe gotovine v ustavo

četrtek, 10.4.2025

Ljubljana, 10. aprila (STA) - Ustavna komisija DZ je danes nadaljevala obravnavo predloga za začetek postopka za vpis pravice do uporabe gotovine v ustavo. Podprla je predlog stališča strokovne skupine do osnutka ustavnega zakona, predsednici DZ pa bo predlagala, naj Evropsko centralno banko (ECB) zaprosi za mnenje o tem stališču.

Ustavna komisija DZ je soglašala s predlogom strokovne skupine, da se v prvi odstavek novega 74a. člena doda besedilo, da je v Sloveniji v skladu z zakonom zagotovljena uporaba gotovine kot plačilnega sredstva. Podprla je variantni dodatek, da je tudi v bankah v skladu z zakonom zagotovljena pravica do gotovinskega poslovanja, ki se lahko v nadaljnjem postopku po navedbah poročevalca strokovne skupine Mira Cerarja po potrebi izloči.

Komisija je soglašala s stališčem strokovne skupine, da se pri pripravi predloga ustavnega zakona preučijo ter pri dokončnem oblikovanju ustavnih določb upoštevajo vsi pravni in drugi vidiki, ki so pomembni za ustrezno dopolnitev ustave. Kot je pojasnil Cerar, bo strokovna komisija pri pisanju predloga določb ustavnega zakona zadeve še pravno dodelala in jih morda postavila v neko drugo zaporedje, kot je zapisano v osnutku.

Vodja sektorja za bančništvo na finančnem ministrstvu Robert Petek je povedal, da se vlada do predloga stališča še ni opredelila, se mu pa zdi novi predlog primernejši. V mnenju k prvotnemu predlogu za spremembo ustave je vlada zapisala, da vpis te pravice v ustavo ni potreben, saj ima EU izključno pristojnost na področju monetarne politike, status gotovine pa je že urejen v evropski in slovenski zakonodaji.

"Evropska komisija je predlagala uredbo, ki zagotavlja obveznost sprejemanja gotovine in dostop do nje, države članice pa bodo morale spremljati in zagotavljati zadostno razpoložljivost gotovine," je spomnil. Opozoril je, da je prvotni predlog pomenil kršitev izključne pristojnosti EU, kar potrjuje tudi primer Slovaške, kjer je ECB opozorila na neskladnost takšnega ustavnega zapisa z evropskim pravom.

Namestnik guvernerja Banke Slovenije, ki začasno vodi ustanovo, Primož Dolenc je povedal, da si prizadevajo za razmere, v katerih lahko potrošniki prosto izbirajo način plačevanja za blago in storitve. Oskrba z gotovino je ena izmed njihovih osrednjih nalog: "To smo in bomo zagotavljali v vseh okoliščinah." "Pri tem se zavedamo nekaterih izzivov na področju dostopa do gotovine, kar je predvsem posledica spremenjenih navad pri plačevanju in vse večji uporabi elektronskih načinov plačevanja," je navedel.

Evropska uredba tudi po njegovih besedah predvideva poseben status gotovine. Njena implementacija bo zagotovila, da bodo imeli uporabniki dostop do gotovine in jo bodo lahko uporabljali za plačevanje, če bodo tako želeli, je pojasnil. To je pri morebitnem zapisu v ustavo po njegovem smiselno upoštevati predvsem z namenom, da se prepreči morebitne postopke na ravni EU zaradi morebiti neustrezne ureditve gotovine v gotovine v slovenski ustavi, je dejal in predlagal vnovično posvetovanje o materiji z ECB.

Lucija Tacer iz Svobode je ocenila, da je novi predlog boljši od prejšnjega, ker je nadgrajen. Vprašala pa se je po smiselnosti vpisa vsake pravice, za katero se bojimo, v ustavo. S tem pomislekom je soglašal njen kolega Dean Premik. Tacer je opozorila na mnenja, da bo vpis te pravice v ustavo mrtva črka na papirju, dokler bo Slovenija članica evrskega sistema. Predlog stališča sta podprla, v nadaljevanju pa predlagala premislek, da pri izvedbi ne bo težav.

Aleš Lipičnik iz Svobode je nadaljeval, da nezaupanje vedno nastane iz nekega razloga. Spomnil je na vpis pravice do vode v ustavo. Po njegovi oceni se je to izkazalo za zelo pomembno, "ker so se apetiti po vodnih virih in distribuciji vode v zasebni sferi povečali do te mere, da smo se morali nasloniti na to določilo". Stanje in izkušnje nam narekujejo previdnost, je dodal.

Andrej Poglajen iz SDS je menil, da Slovenija ni dolžna podrejati ustave določilom EU. Zavzel se je za vpis pravice v ustavo, saj izkušnje na terenu kažejo, da se z gotovino marsikje ne da plačevati. Njegov kolega Jože Tanko se je med drugim zavzel, da bi pri določbi, da se pravico zagotavlja v skladu z zakonom, določilo kvorum za sprejem takšnega zakona, predvsem pri odločanju o možni omejitvi te pravice, če gre za javni interes.

Predlog za vpis uporabe gotovine v ustavo je DZ predložilo Združenje Povezani smo s 56.267 podpisi. Pobudnik in predlagatelj Ivan Jurgec je danes spomnil, da krizne razmere pokažejo pravo vrednost gotovine. Po njegovem bi kljub drugačnemu predlogu strokovne skupine morali pravico uvrstiti med človekove pravice in temeljne svoboščine, saj bi te morale uživati najvišje pravno varstvo.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window