četrtek, 17.7.2025
Bruselj, 17. julija (STA) - Evropska komisija je Sloveniji danes izrekla dva opomina. Prvega je prejela zaradi nepravilnega prenosa določb iz evropske direktive o pitni vodi, drugega pa, ker ni izpolnila svojih obveznosti glede prenosa carinskih podatkov. Za odpravo pomanjkljivosti ima na voljo dva meseca.
Evropska komisija je zaradi nepravilnega prenosa direktive o pitni vodi opomine izrekla Irski, Franciji in Sloveniji.
Pri Irski in Sloveniji se nepravilnosti pri prenosu nanašajo predvsem na določbe direktive o ukrepih, ki jih je treba sprejeti v primeru morebitne nevarnosti za zdravje ljudi zaradi pitne vode, kadar ta začasno ne izpolnjuje standardov iz direktive, so v sporočilu za javnost pojasnili v Bruslju.
V primeru Francije pa se nepravilnosti pri prenosu nanašajo na oceno tveganja za hišna vodovodna omrežja, spremljanje kakovosti pitne vode in obvezne informacije, ki se posredujejo javnosti.
Evropska direktiva o pitni vodi med drugim vključuje posodobljene varnostne standarde in uvaja metodologijo za upravljanje tveganj na področju kakovosti v celotni verigi zagotavljanja vode. Ureja tudi področje uhajanja vode. V njej pa so tudi določbe za izboljšanje dostopa do pitne vode za vse. Pravico do pitne vode ima sicer Slovenija zapisano v ustavi.
Slovenija je marca 2023 sicer že prejela opomin v zvezi z direktivo o pitni vodi, ker je ni pravočasno prenesla v nacionalno zakonodajo. Vlada je direktivo v slovenski pravni red nato prenesla maja istega leta z uredbo o pitni vodi.
Slovenija je poleg Češke, Irske, Italije, Malte in Slovaške prejela tudi opomin komisije, ker ni izpolnila svojih obveznosti glede prenosa carinskih podatkov.
Kot so pojasnili v komisiji, morajo namreč članice EU v skladu s carinskim zakonikom EU in njegovim izvedbenim aktom posamezne carinske podatke posredovati prek digitalnega sistema SURV3, ki ga upravlja EU in je dostopen nacionalnim carinskim organom.
V skladu s carinskim zakonikom EU morajo države članice v omenjeni sistem poslati sklop 57 standardiziranih podatkovnih elementov v določenem formatu. Vendar pa navedene države članice kljub rokom za uskladitev še naprej uporabljajo zastarele formate in zagotavljajo manjše nabore podatkov.
Ta neskladnost ogroža učinkovitost in zanesljivost carinskih postopkov EU ter regulativnih okvirov, ki jih podpirajo, so opozorili v Bruslju.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki