sreda, 16.7.2025
Ljubljana, 16. julija (STA) - Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj je danes objavilo osnutek predloga zakona o razvojnem prestrukturiranju savinjsko-šaleške premogovne regije. Zainteresirana javnost lahko posreduje pripombe in predloge do 18. avgusta, izhaja iz objave na portalu E-demokracija.
Namen zakona je odprava in omilitev posledic postopnega izstopa te regije iz dejavnosti premogovništva. Pri tem bodo upoštevali načela pravičnega prehoda, izstop pa se bo vršil z ukrepi, ki bodo namenjeni spodbujanju gospodarske rasti, ustvarjanju novih in ohranjanju obstoječih delovnih mest, ustvarjanju zdravega bivalnega okolja, vzpostavitvi razvojne infrastrukture ter odpravi negativnih posledic predčasnega zapiranja Premogovnika Velenje in opustitve rabe premoga kot energenta v Termoelektrarni Šoštanj.
Osnutek predloga zakona med ukrepi razvojnega prestrukturiranja navaja program razvojnega prestrukturiranja regije na področju gospodarstva, energetike, okolja in socialne kohezivnosti. Predvideva tudi strateške projekte trajnostnega razvoja, ohranitev delovanja Muzeja premogovništva Slovenije ter razvoj kulturnega in kreativnega sektorja, strateško-razvojne nepremičnine pa bi lahko odkupile lokalne skupnosti.
Program razvojnega prestrukturiranja te regije bo za obdobji med letoma 2026 in 2030 ter med letoma 2031 in 2035 sprejela vlada, država pa bo za ta namen zagotovila skupaj do 200 milijonov evrov. Določal bo ukrepe, časovni in finančni okvir za posamezno področje ter spremljanje izvajanja programa. Program za prvo obdobje bo vlada po predlogu sprejela v roku šestih mesecev po sprejemu zakona.
Med strateškimi projekti so ključni prenova sistema daljinskega ogrevanja Šaleške doline, preureditev energetske lokacije na obnovljive vire energije, zagotavljanje neprofitnih stanovanj v regiji in preusmeritev v dolino zagonskih in scaleup podjetij. Glede odkupa nepremičnin predlog predvideva možnost sofinanciranja nakupa z varovalko, da občina v 10 letih ne sem odtujiti, obremeniti ali spremeniti namembnosti premoženja.
Za območje, na katerem se bodo izvajali ukrepi in kjer bodo upravičenci upravičeni do spodbud, je opredeljenih 10 občin. To so Mestna občina Velenje ter občine Šoštanj, Šmartno ob Paki, Mozirje, Nazarje, Rečica ob Savinji, Gornji Grad, Luče, Ljubno in Solčava. Sredstva se bodo dodeljevala na podlagi javnih razpisov in javnih pozivov ter izjemoma in ob utemeljenosti z neposredno sklenitvijo pogodb oziroma neposredno potrditvijo operacije.
Ta zakon bo del trojčka, ki ga sestavljata z letošnjim letom uveljavljeni interventni zakon o novem režimu Termoelektrarne Šoštanj in osnutek predloga zakon o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje, ki je v medresorskem usklajevanju. Ukrepi iz zakona o prestrukturiranju savinjsko-šaleške regije morajo biti usklajeni z vsemi v tem paketu, pa tudi s sprejetim programom za porabo nekaj manj kot 180 milijonov evrov za območje Šaleške doline iz sklada EU za pravičen prehod premogovnih regij.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki