Portal TFL

STA novice / Ministrstvo po sedmih letih delovanja Uprave za probacijo pripravilo spremembe zakona

ponedeljek, 7.7.2025

Ljubljana, 07. julija (STA) - Ministrstvo za pravosodje je pripravilo predlog novele zakona o probaciji, s katerim po sedmih letih delovanja Uprave za probacijo predlagajo manjše spremembe, ki bodo izboljšale delovanje uprave pri izvrševanju probacijskih nalog. Predlog ureja tudi način preverjanja identitete osebe, vključene v probacijo. Javna razprava traja do 30 julija.

S sprejetjem zakona o probaciji leta 2017, je bila dana podlaga za ustanovitev Uprave za probacijo, ki je bila ustanovljena 1. januarja 2018. S svojim delovanjem na petih lokacijah po Sloveniji je začela 1. aprila 2018, so spomnili na ministrstvu.

Namen probacije je, da omogoča celovito obravnavo storilca kaznivega dejanja v vseh fazah predkazenskega in kazenskega postopka, vključno z izvrševanjem kazenske sankcije, v okviru ene institucije, s čimer zagotavlja višjo raven strokovnosti in enotno prakso izvrševanja skupnostnih sankcij. Uprava za probacijo izvršuje devet probacijskih nalog.

"V sedmih letih delovanja se je Uprava za probacijo razvila v strokovno institucijo, ki učinkovito in strokovno opravlja probacijske naloge in pomeni velik kvalitativni napredek pri izvrševanju skupnostnih sankcij. Sedemletne izkušnje in spoznanja pri izvrševanju skupnostnih sankcij so pokazale potrebo po manjših spremembah in dopolnitvah, ki bodo izboljšale delovanje uprave pri izvrševanju probacijskih nalog," so v gradivu zapisali na ministrstvu.

Probacijski uslužbenci, ki izvršujejo probacijske naloge, se po navedbah ministrstva dnevno neposredno srečujejo s storilci kaznivih dejanj in storilci prekrškov ter so vsakodnevno izpostavljeni neposredni nevarnosti in psihičnim obremenitvam. Hkrati pa izvrševanje probacijskih nalog zaradi zelo odgovornega dela pomeni tudi prevzemanje posebnih obremenitev, zato predlog zakona ureja določene dodatke in jim priznava status pooblaščenih uradnih oseb, kot je to urejeno pri drugih poklicih s podobno naravo dela, na primer v zaporskem sistemu in policiji.

Predlog zakona ne posega v veljavno ureditev, pač pa le izboljšuje oziroma dopolnjuje veljavne zakonske določbe. S predlogom zakona se ureja način preverjanja identitete osebe, vključene v probacijo ter podrobnejše seznanjanje osebe z njenimi pravicami in obveznostmi. Oseba s podpisom izjave potrdi, da jo je svetovalec seznanil s pravicami in obveznostmi ter posledicami morebitnega nesodelovanja pri izvrševanju probacijske naloge.

Uprava za probacijo je v tem času razvila model za ocenjevanje dejavnikov tveganja in potreb kot delovni pripomoček svetovalcem pri pripravi osebnega načrta. Ker uporaba modela ni smiselna pri vseh probacijskih nalogah, predlog zakona določa, da se ocena dejavnikov tveganja in potreb s pomočjo modela opravi vedno, kadar je pri probacijski nalogi določeno varstveno nadzorstvo daljše od šestih mesecev. Prav tako se model uporablja pri pripravi poročil za državnega tožilca ali sodišče ali kadar svetovalec meni, da bi bilo smiselno narediti oceno s pomočjo modela, so med drugim navedli v gradivu.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

 
x - Dialog title
dialog window