petek, 25.4.2025
Ljubljana, 25. aprila (STA) - DZ je z 52 glasovi za in osmimi proti izglasoval zakon o dostopnosti in uporabi gradiva o osamosvojitvi, vojni za Slovenijo in trgovini z orožjem, ki ga je vložila trojica poslancev Svobode. Zakonu so nasprotovali poslanci NSi, v SDS so bili vzdržani.
Predlog zakona o zagotavljanju prostega dostopa do dokumentov o nedovoljeni trgovini z vojaškim orožjem in opremo v letih 1991-1994 je v DZ sredi decembra vložila trojica poslancev Svobode s prvopodpisanim Martinom Premkom. Z njim so želeli omogočiti javnosti seznanitev z gradivom oziroma z vsemi okoliščinami procesa osamosvajanja, vojne za Slovenijo in trgovine z orožjem ter ravnanji nosilcev javnih funkcij in drugih posameznikov, ki so pri tem sodelovali.
A so predlog po številnih pripombah sredi marca na pristojnem odboru korenito spremenili, vključno z naslovom zakona. Tako med drugim ni več oznake nedovoljena trgovina, do katere so bili kritični tako v zakonodajno-pravni službi DZ kot tudi v opoziciji.
Po mnenju predlagateljev imajo državljani pravico vedeti, kaj se je dogajalo med osamosvojitveno vojno, v času osamosvojitve in po osamosvojitveni vojni.
Predlog določa, da se s tem zakonom zagotovi uporaba gradiva z namenom, da se omogoči seznanitev javnosti z vsemi okoliščinami procesa osamosvajanja, vojne za Slovenijo in trgovine z orožjem ter ravnanji nosilcev javnih funkcij v državnih organih in drugih posameznikov, ki so pri tem sodelovali. In sicer gre za priprave na osamosvojitev in potek vojne za Slovenijo ter uvoz, izvoz, tranzit, prodajo in posredništvo v prometu z vojaškim orožjem in opremo, ki sta ga izvajali Socialistična republika Slovenija in Republika Slovenija v svojem imenu in za svoj račun do 31. decembra 1994.
Predlog navaja, kateri so državni organi, ki razpolagajo z omenjenim gradivom, in kateri dokumenti štejejo kot dokumentarno gradivo. Obenem določa tudi, da se ne glede na predpise, ki urejajo varstvo tajnih podatkov in varstvo arhivskega gradiva, v navedenih dokumentih prekliče tajnost podatkov oz. rok nedostopnosti zaradi varstva tajnih podatkov.
V predstavitvi stališč poslanskih skupin v drugi obravnavi zakona so marca na seji podporo predlogu zakona napovedali v koalicijskih Svobodi, SD in Levici, v opozicijskih SDS in NSi pa so podporo pogojevali s sprejetjem dopolnila SDS, po katerem bi bili dostopni tudi dokumenti o trgovini z orožjem pred osamosvojitveno vojno, in sicer v obdobju od 9. maja 1945 do 31. decembra 1994. Omenjenega dopolnila DZ v drugi obravnavi ni sprejel.
So pa poslanci marca sprejeli več dopolnil Svobode, med drugim, da se rok za predajo arhivskega gradiva podaljšuje iz osemnajstih mesecev na štiri leta, rok za pripravo pisnih navodil za odbiro arhivskega gradiva pa se podaljšuje na dve leti.
Pred današnjim glasovanjem je DZ sicer sprejel še uskladitveno dopolnilo, saj po opozorilu zakonodajno-pravne službe zakon po sprejetih dopolnilih ni bil usklajen.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki