četrtek, 20.2.2025
Ljubljana, 20. februarja (STA) - Vlada je na današnji seji sklenila, da bo Slovenija sodelovala v postopku za izdajo svetovalnega mnenja Meddržavnega sodišča (ICJ) v Haagu o obveznostih Izraela glede prisotnosti in delovanja Združenih narodov, drugih mednarodnih organizacij in tretjih držav na zasedenem palestinskem ozemlju, so sporočili z vlade.
Postopek poteka v skladu z 19. decembra lani sprejeto resolucijo Generalne skupščine Združenih narodov 79/232, s katero je ICJ zaprosila za svetovalno mnenje o izraelskih obveznostih do zagotavljanja humanitarne pomoči Palestincem in neoviranega delovanja Agencije ZN za pomoč palestinskim beguncem (UNRWA).
Med predlagateljicami resolucije je bila poleg več kot 25 drugih držav članic ZN na čelu z Norveško tudi Slovenija. Slovenija, ki je trenutno tudi nestalna članica Varnostnega sveta ZN, namreč podpira agencijo, saj zagotavlja ključne storitve, kot so vzdrževanje bolnišnic, socialna pomoč ter dostop do osnovnih potrebščin.
Pobudo za resolucijo oziroma svetovalno mnenje ICJ so države dale potem, ko je izraelski parlament zaradi domnevnega sodelovanja UNRWA s palestinskim islamističnim gibanjem Hamas sprejel zakon o prepovedi njenega delovanja v Izraelu. Prepoved je začela veljati 30. januarja letos, s tem pa so ji je prepovedali delovanja na območju Gaze, na zasedenih palestinskih ozemljih ter v Vzhodnem Jeruzalemu.
Združeni narodi so takrat opozorili, da bodo posledice katastrofalne zlasti za Palestince, saj agencija že več kot 70 let zagotavlja pomoč palestinskim beguncem na zasedenih ozemljih in drugod na Bližnjem vzhodu.
Iz vlade v Ljubljani so danes še sporočili, da je Norveška za usklajevanje predloga resolucije v New Yorku oblikovala jedrno skupino, v kateri so poleg Norveške še Slovenija, Irska, Španija, Palestina, Egipt, Jordanija, Savdska Arabija, Indonezija, Malezija, Gvajana, Čile, Južna Afrika, Katar in Namibija, ki so tudi njegove glavne kosponzorice.
Dodali so, da bo celotno zastopanje Slovenije v postopku za izdajo svetovalnega mnenja ICJ usklajevalo oziroma vodilo ministrstvo za zunanje in evropske zadeve. Do 28. februarja - roka, ki ga je postavil predsednik sodišča za predložitev vlog - mora Slovenija posredovati svojo pisno vlogo.
Na sodišču v Haagu se bo ustna obravnava začela 28. aprila, točen datum nastopa Slovenije pa bo znan po 18. marcu, ki je skrajni rok za napoved sodelovanja držav na obravnavi, so še sporočili po seji vlade.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki