ponedeljek, 10.2.2025
Ljubljana, 10. februarja (STA) - V srednjem poklicnem izobraževanju se dijaki najmanj 24 tednov praktično usposabljajo z delom pri delodajalcih, v strokovnem izobraževanju pa najmanj osem tednov. Usposabljanje se lahko podaljša, če dijaki sklenejo pogodbo z delodajalcem, na pismo dijaške organizacije v zvezi s pomanjkljivostmi praktičnega pouka odgovarja šolsko ministrstvo.
Kot so danes sporočili z ministrstva za vzgojo in izobraževanje, se v programih srednjega poklicnega izobraževanja lahko dijaki šolajo kot vajenci in se med 50 in 60 odstotkov programa izobražujejo pri delodajalcih. Delavnice v srednjih šolah so opremljene za izvedbo praktičnega pouka, v okviru katerega naj bi dijak pridobil predvsem temeljne poklicne kompetence.
Poudarili so, da se izobraževalni programi srednjega poklicnega in strokovnega izobraževanja redno posodabljajo tako na podlagi pobud delodajalcev zaradi tehnološkega napredka in novih dognanj v stroki kot tudi družbenih sprememb. V zadnjih osmih letih so bili zaradi uvedbe vajeništva prenovljeni vsi programi srednjega poklicnega izobraževanja, so navedli.
Ob tem so spomnili, da je v teku prenova srednjega poklicnega in strokovnega izobraževanja, ki jo skupaj z deležniki izvaja Center RS za poklicno izobraževanje, v okviru katerega bo do konca leta 2026 prenovljenih 20 programov. Fokus prenove je na digitalizaciji, trajnosti, finančni pismenosti, krepitvi splošnih in poklicnih kompetenc, razvoju modelov sodelovanja z delodajalci, krepitvi vajeništva in promociji poklicnega in strokovnega izobraževanja.
Na opozorilo Dijaške organizacije Slovenije, da dijakom strokovnih šol primanjkuje priložnosti za vključitev v mednarodne projekte ali prakse, ministrstvo navaja, da so se sredstva, namenjena mobilnosti dijakov poklicnih in strokovnih šol v zadnjih letih znatno povečala. Medtem ko je bilo v letu 2022 za projekte mobilnosti tovrstnega izobraževanja namenjenih in porabljenih 4,1 milijona evrov, je bilo teh sredstev lani že skoraj sedem milijonov evrov. "Proračun za letos znaša dobrih devet milijonov evrov. Na prakso v tujino je lani odšlo več kot 2000 dijakov slovenskih poklicnih in strokovnih šol," so navedli.
Med ukrepi, ki jih na ministrstvu še izvajajo, so izpostavili spodbujanje mladih k odločitvi za učiteljski poklic. Študentom pedagoških programov nudijo štipendije na področjih, kjer se trenutno najbolj zaznava potreba po dodatnih učiteljih. To so področja naravoslovja, tehnike, računalništva in posebnih potreb. Prav tako je v teku temeljita prenova učnih načrtov, ki bo bolj prilagojena potrebam sodobne družbe, so še dodali.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki