sreda, 5.2.2025
Ljubljana, 05. februarja (STA) - Vlada mora poskrbeti za pravočasen prenos evropske direktive o skrbnem pregledu podjetij na področju trajnosti v slovensko zakonodajo, so pozvali sodelujoči na današnjem posvetu varuha človekovih pravic. Zakonodaja mora po njihovem mnenju učinkovito naslavljati varovanje človekovih pravic in okolja v podjetjih.
Kot je na posvetu, ki ga je organiziral v sodelovanju z društvom Focus, poudaril varuh človekovih pravic Peter Svetina, morajo pristojni poskrbeti za transparentno pripravo zakonodaje, pri kateri bodo sodelovali tako gospodarstvo kot civilna družba in neodvisne institucije. "Zakonodaja mora učinkovito naslavljati varovanje človekovih pravic in okolja v podjetjih, saj je cilj direktive vzpostaviti pravno zavezujoč okvir izvajanja skrbnega pregleda v podjetjih v celotni vrednostni verigi," je izpostavil v sporočilu za javnost.
Spoštovanje in varovanje človekovih pravic in okolja namreč po njegovih besedah ni več zgolj obveza države, temveč tudi odgovornost gospodarstva. "V poslovnih praksah se namreč prepogosto dogaja, da so vprašanja spoštovanja človekovih pravic in zaščite okolja prezrta. Zato je nujno, da država skladno z direktivo izboljša tudi dostop do pravnega varstva žrtvam teh kršitev," je pozval.
Udeleženci posveta so se po varuhovih navedbah strinjali o nujnosti dialoga, ki bo omogočil učinkovito izvajanje direktive, tudi prek vzpostavitve novih načinov učinkovitejšega terjanja odgovornosti podjetij. To vključuje spremljanje skladnosti in sodelovanje pri izvrševanju, izboljšanje dostopa do pravnega varstva za zahtevke iz naslova civilne odgovornosti, dostop do informacij, obveznosti vključevanja deležnikov ter zaščito žvižgačev. Vendar je za dejansko izvrševanje teh pravic potreben ustrezen prenos v nacionalno zakonodajo, so poudarili.
Varuh človekovih pravic od vlade pričakuje čim hitrejšo ustanovitev medresorske delovne skupine za celovit prenos direktive v slovenski pravni red. Odgovorne je ob tem znova pozval, naj koordinacijo implementacije nacionalnega akcijskega načrta za spoštovanje človekovih pravic v gospodarstvu prevzame ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport. To področje namreč že leta vodi ministrstvo za zunanje in evropske zadeve, ki pa po mnenju varuha na tem področju ni dovolj učinkovito, saj niti ne sodi v njegovo pristojnost.
Direktiva o skrbnem pregledu podjetij na področju trajnosti med drugim predvideva izvajanje skrbnega preverjanja spoštovanja človekovih pravic s strani podjetij. S tem bi po navedbah Evropske komisije lahko zaznala, ublažila in poročala o kršitvah v svojih dejavnostih in celotnih dobavnih verigah.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki