Portal TFL

STA novice / Ministrstvo: Vse rešitve v predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti temeljijo na ustavi in zakonih

torek, 21.1.2025

Ljubljana, 21. januarja (STA) - Vse rešitve v predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti temeljijo na ustavi in zakonih, je po napovedi zdravniških organizacij, da bodo zahtevale ustavno presojo, dejala generalna direktorica direktorata za zdravstveno varstvo Jasna Humar. "Tudi v obrazložitvah so zadeve toliko jasne, da se ta trenutek ustavnih presoj ne bojimo," je dodala.

V zdravniških organizacijah so po današnji seji koordinacije zdravniških organizacij napovedali, da bodo po sprejemu novele zakona o zdravstveni dejavnosti zahtevali ustanovno presojo spornih členov. Menijo namreč, da je predlog zakona diskriminatoren in pacientom ne bi prinesel ničesar.

Humar pa je v izjavi za medije dejala, da je ustavna presoja v naši državi in vsaki demokratični družbi legitimna pravica ter ena od možnih sredstev, ki se po sprejemu novele lahko zgodijo. "Bo pa seveda treba videti, kakšne bodo končne dikcije zakona in takrat se bomo lahko tudi bolj konkretno odzivali na pritožbe in presoje, ki jih bodo vložile zbornica ali druge zdravniške organizacije," je povedala.

Na kritike, da predlog novele ničesar ne prinaša bolnikom in ne rešuje največjih težav zdravstva, je Humar odgovorila, da je predlog novele le eden v seriji zakonov in podzakonskih aktov, ki jih pripravljajo na ministrstvu in so namenjeni povečanju dostopnosti, kakovosti in varnosti zdravstvene oskrbe.

"Ta novela prinaša urejen zdravstveni sistem. Po sprejetju mreže bomo lahko točno vedeli, kje in kakšni zdravniki, medicinske sestre in drugo zdravstveno osebje nam primanjkujejo, tako da bomo lahko celotni zdravstveni sistem lažje upravljali in resurse usmerjali v tisti del, kjer so potrebe največje," je pojasnila.

Ena od kritik zdravniških organizacij je tudi, da ministrstvo za zdravje ni pripravilo simulacije, kaj bi se zgodilo po sprejetju take novele. "Te simulacije so zelo zahtevne, ker je pravzaprav težko ugotoviti, koliko delavcev dela v zasebnem sektorju, še težje pa, koliko storitev v resnici tam opravijo," je odgovorila Humar.

Dodala je, da je po njihovih podatkih zdravnikov, ki trenutno deloma delajo tudi v zasebnem sektorju, bistveno manj kot deset odstotkov. "Ko bodo pa v zasebnem sektorju delali polni delovni čas, torej 40 ur na teden, bo potreba po takih zaposlitvah oziroma sodelovanjih še bistveno manjša, tako da v resnici ne pričakujemo velikega odhoda zdravnikov iz javnega sektorja, nasprotno, pričakujemo, da bo zaradi boljših razmer, boljšega razvoja, boljše možnosti izobraževanja tudi nekaj zdravnikov prišlo," meni Humar.

Humar je zanikala tudi kritike zdravniških organizacij, da jih vlada ni vključila v proces priprave predloga novele. Povedala je, da so z zdravniško zbornico sodelovali že v fazi priprave izhodišč, kasneje so imeli z njimi sestanek, in da so upoštevali več kot polovico njihovih pripomb, ki so jih podali v javni razpravi.

"Vemo, da je bilo izhodišče jasno, torej urejen zdravstveni sistem, v katerem vemo, kdo lahko dela, kje in kako, in vseh poskusov, da bi opustili to osnovno izhodišče, seveda nismo mogli upoštevati," je dodala. Po njenih besedah tvorno sodelujejo tudi z združenjem zdravstvenih zavodov.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window