ponedeljek, 20.1.2025
Bruselj, 20. januarja (STA) - Evropska komisija je pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO) sprožila postopek za odpravo "nepoštenih in nezakonitih" trgovinskih praks Kitajske na področju intelektualne lastnine. Te kitajskim proizvajalcem omogočajo cenejši dostop do evropskih tehnologij, trdijo v Bruslju.
Evropska komisija je danes sporočila, da je zahtevala začetek posvetovanj pred WTO, da bi odpravila po njenem mnenju nepoštene in nezakonite trgovinske prakse Kitajske na področju intelektualne lastnine.
Kitajska je namreč svoja sodišča pooblastila, da določijo zavezujoče svetovne stopnje licenčnin za standardne patente EU brez soglasja lastnika patenta. Inovativna evropska visokotehnološka podjetja morajo zato zniževati svoje stopnje na svetovni ravni, kar kitajskim proizvajalcem omogoča cenejši dostop do evropskih tehnologij.
Ravnanje Kitajske po mnenju Evropske komisije tudi neupravičeno posega v pristojnosti sodišč v EU glede evropskih patentov. "Evropska komisija je trdno prepričana, da tovrstne prakse niso skladne s sporazumom o trgovinskih vidikih pravic intelektualne lastnine (TRIPS)," so zapisali v sporočilu za javnost.
Ker ne kaže, da bi lahko dosegli zadovoljivo rešitev s pogajanji, je EU primorana zahtevati posvetovanja pred WTO kot prvi korak v poskusu rešitve spora, pravi komisija. Doseči želi, da bi lahko evropska visokotehnološka industrija - predvsem tista v sektorju telekomunikacij - učinkovito uveljavljala svoje patentne pravice ter zavarovala svoje investicije in inovacije.
Če posvetovanja v 60 dneh ne bodo prinesla zadovoljive rešitve, lahko EU zahteva ustanovitev odbora WTO za odločanje o zadevi.
V Pekingu odločitev Bruslja obžalujejo. "Kitajska dosledno spoštuje pravila WTO in svoje pristopne zaveze ter nenehno izboljšuje zakonodajo na področju varstva pravic intelektualne lastnine in njeno izvajanje," izjavo kitajskega ministrstva za trgovino povzema francoska tiskovna agencija AFP.
Ob tem so poudarili, da bo Kitajska "odločno varovala svoje legitimne pravice in interese".
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik