Portal TFL

STA novice / Osnutek zakona o visokem šolstvu po obravnavi na ESS znova delovni skupini

petek, 17.1.2025

Ljubljana, 17. januarja (STA) - Ekonomsko-socialni svet (ESS) je danes obravnaval tudi osnutek zakona o visokem šolstvu, ki med drugim spreminja financiranje visokega šolstva. Gre za nov zakon, ki je izjemno pomemben, ocenjujejo sindikati. Opozarjajo, da besedilo ni usklajeno, zato bodo zakon vrnili delovni skupini, ki bo preučila njihove pripombe, nato bo spet na mizi ESS.

Predsednik Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj je po seji na novinarski konferenci povedal, da je nov zakon o visokem šolstvu izjemno pomemben, "saj so univerze institucije novega znanja in predpogoj tako za gospodarsko rast kot refleksijo družbe". Zakon, ki je nastajal v okviru delovne skupine pri ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije, v kateri so sodelovali vsi pristojni deležniki, po Štrukljevih besedah prinaša pozitivne spremembe.

V konfederaciji podpirajo nov način financiranja univerz, kjer je določeno, da se na letni ravni visokemu šolstvu namenja 1,5 odstotka BDP oziroma en odstotek BDP za študijsko dejavnost, kar omogoča stabilnost delovanja univerz v prihodnje.

Ob tem je poudaril, da bi moral novi zakon predvideti možnost sprememb večletnih pogodb o financiranju, ki jih sklepajo univerze z državo. Glede na zadnji dvig plač v javnem sektorju bi morala po njegovem prepričanju obstajati zakonska možnost oz. varovalka, da se poseže v že sklenjene pogodbe. Tako bi korekcija pogodb zaradi velike spremembe pri dvigu plač po njegovem mnenju upoštevala in zagotovila dodatna sredstva za univerze.

Ker je po Štrukljevih besedah še nekaj stvari, ki niso bile usklajene v delovni skupini in je besedilo zakona doživelo nekaj sprememb v zadnjem času, je izrazil zadovoljstvo, da je minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič pristal na to, da se zakon vrne v delovno skupino, ki bo pripombe ponovno pretresla, nato se bo zakon vrnil na mizo ESS.

"Danes se o zakonu nismo opredeljevali, ker bo medtem opravljena ta razprava, ki je potrebna tudi zato, ker pričakujemo od predlagatelja, da bo sprejel argumentacijo tako sindikatov kot rektorske konference, da bi morali v zakon sistemsko vnesti situacijo, ki bi omogočala spremeniti te večletne pogodbe o financiranju, sklenjene med univerzami in državo," je pojasnil Štrukelj.

Omenil je še, da je minister sicer opozoril, da zakon, ki se bo začel uporabljati šele prihodnje leto, ne rešuje letošnje situacije. "S tem se strinjamo, nismo pa dobili jasnega odgovora, kako bomo rešili letošnjo situacijo s financiranjem univerz, kajti nekatere so že opozorile, da sredstev po zdajšnjih pogodbah za izplačilo plač zaradi resnih dvigov ne bodo imele," je še opozoril Štrukelj.

Tudi predsednik KSS Pergam Jakob Počivavšek se strinja, da je nujno zagotoviti ustrezna finančna sredstva zaradi višjega stroška dela na univerzah. Ob tem je omenil še tri zadeve, ki so jih v zvezi s tem izpostavili kot problematične. "Ena je razpolaganje s presežki, ki jih univerze dosegajo v okviru tržne dejavnosti, druga je nedorečenost in tudi neskladnost s kolektivno pogodbo, ki povzroča dodatne pedagoške tedenske obveznosti, in pa nenazadnje vprašanje jezika, kjer je bilo kar nekaj polemik," je dejal. Danes so slišali, da zadnja rešitev ni bila usklajena, pa vendarle menijo, da je prav, da delovna skupina še enkrat opravi eno razpravo o tem vprašanju, je dodal Počivavšek.

Osnutek zakona namreč med drugim uvaja spremembe na področju podeljevanja koncesij in ustanavljanja javnih univerz, novosti pa so tudi pri uporabi slovenskega jezika.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window