četrtek, 16.1.2025
Ljubljana, 16. januarja (STA) - Vlada je potrdila predlog zakona o začasni zaščiti razseljenih oseb. Po predlogu za uvedbo začasne zaščite v Sloveniji ni več treba sprejeti posebnega sklepa, namesto tega se uporablja izvedbeni sklep Sveta EU, s katerim se ugotovi obstoj množičnega prihoda razseljenih oseb in uvede začasna zaščita, sklep pa učinkuje neposredno v vseh članicah.
Kot so sporočili po seji vlade, je glavni cilj blažitev preobremenjenosti pristojnih državnih organov, vključenih v postopke začasne zaščite. Omogočili pa bi tudi hitrejši dostop oseb z začasno zaščito do pravic iz tega statusa ter celostno ureditev njihovih pravic in dolžnosti v Sloveniji, s tem pa hitrejši sprejem in integracijo v slovensko družbo.
Ob tem so v sporočilu navedli, da je v EU trenutno do začasne zaščite upravičenih približno 4,19 milijona razseljenih oseb iz Ukrajine. Skupno število registracij oseb, ki uživajo začasno zaščito, ostaja stabilno z rahlim stalnim trendom naraščanja. O stalni vrnitvi domov v Ukrajino pa poroča le malo oseb, saj tamkajšnje razmere ne omogočajo vrnitve na varen in trajen način.
Na notranjem ministrstvu so še pojasnili, da želi vlada z zakonskim predlogom odpraviti nekatere pomanjkljivosti, ki so se pokazale v praksi. Veljavni zakon o začasni zaščiti razseljenih oseb, sprejet leta 2005, se je namreč v praksi izkazal za pomanjkljivega in zastarelega, tudi evropska direktiva s tega področja iz leta 2001 je bila v slovenski pravni red prenesena pomanjkljivo. Obstoječi zakon prav tako ne upošteva vseh sprememb v razvoju instituta mednarodne zaščite, ki je po namenu primerljiv institutu začasne zaščite.
Med rešitvami, s katerimi odpravljajo pomanjkljivosti, so navedli poenostavitev in hitrejšo izvedbo postopka priznanja statusa začasne zaščite, vključno z jasnejšo ureditvijo ob vzporednosti postopka začasne zaščite in postopka mednarodne zaščite, kot tudi podrobnejšo ureditev razlogov prenehanja statusa začasne zaščite.
Jasneje bi določili razmerje med začasno zaščito in mednarodno zaščito ter razmerje med začasno zaščito do postopkov po zakonu o tujcih. Prav tako bi določili jasnejšo delitev pristojnosti za izvedbo posameznih dejanj v postopku priznanja začasne zaščite in odgovornosti za zagotovitev pravic osebam z začasno zaščito.
Uredili bi pravice prosilcev za začasno zaščito in jasneje uredili pravice oseb z začasno zaščito ter vzpostavili pravne podlage za deljenje podatkov o osebah z začasno zaščito za preprečitev dvojnih statusov v državah članicah in v pridruženih državah k izvajanju, uporabi in razvoju schengenskega pravnega reda.
Vlada je sicer danes sprejela tudi spremembo sklepa o plačilu za odstranitev nezakonito odloženih odpadkov, ki so posledica nezakonitih prehodov državne meje. Z njo je obdobje povračila stroškov podaljšala do 31. decembra 2026, so še sporočili po seji vlade.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik