torek, 14.1.2025
Ljubljana, 14. januarja (STA) - Sodni svet v izjavi, ki so jo sprejeli minuli teden, opozarja na povečan pripad družinskopravnih zadev na okrožnih in višjih sodiščih, kar vodi v delovno obremenjenost pristojnih sodnikov. Svet opozarja na probleme družinskopravnega področja ter sodiščem, centrom za socialno delo in ostalim deležnikom predlaga smernice za izboljšanje stanja.
Sodni svet ugotavlja, da sta se zaradi sprememb družinskega zakonika, ki so sovpadale s spremembo zakona o nepravdnem postopku, vsebina in način sojenja na družinskopravnem področju močno spremenila. Zaradi novih pristojnosti se je povečal obseg dela in delovna obremenjenost sodnikov. V izjavi Sodni svet opozarja, da družinskopravno področje časovno obremenjujejo postopki dodeljevanja brezplačne pravne pomoči in da na sodiščih ni zaposlenih dovolj psihologov, ki bi sodnikom pomagali pri vsebinskem obravnavanju zadev. Obenem svet opozarja, da je tudi v centrih za socialno delo zaposlenih premalo pravnikov in psihologov. Sodniki, ki sodijo na področju družinskega prava, pa so po Sloveniji neenakomerno razporejeni.
Predsednike okrožnih sodišč pozivajo, da prepoznajo pomembnost družinskopravnega področja, rešijo problem primanjkljaja podpornega osebja in zagotovijo ustrezen letni razpored postopkov. Predsednike višjih sodišč pozivajo k enakomerni delovni obremenitvi sodnikov in razporeditvi družinskopravnih zadev med višjimi sodišči.
Vrhovno sodišče pa Sodni svet poziva, da ugotovi, koliko zadev lahko obvladuje posamezni sodnik, kar bo omogočalo prilagoditev kadrovskih načrtov znotraj države. Obenem svet pristojna ministrstva in centre za socialno delo poziva k zagotovitvi zadostnega števila psihologov in podpornih delavcev. Ministrstvo za pravosodje pozivajo tudi, da postopke za dodeljevanje brezplačne pravne pomoči izloči iz postopkov pred sodišči, je razvidno iz zapisnika redne seje sveta, ki je potekala minuli četrtek.
V izjavi Sodni svet dodaja, da bo službi za razvoj sodne uprave na vrhovnem sodišču predlagal sestanek na temo ureditve družinskopravnega področja in da bo še naprej spremljal stanje področja, ki je, kot so navedli, "posebej občutljivo družbeno področje".
Slovenija je bila namreč sredi decembra na Evropskem sodišču za človekove pravice obsojena prav zaradi primera z družinskopravnega področja. V primeru prisilnega odvzema skrbništva iz leta 2020 je evropsko sodišče ugotovilo, da je slovensko sodišče poseglo po najskrajnejšem prijemu in da bi lahko mamo, ki je otrokom onemogočala stik z očetom, predhodno tudi oglobilo, so danes spomnili v časniku Dnevnik.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik