Portal TFL

STA novice / Sodišče zavrnilo odškodninski zahtevek proti Občini Škofja Loka

ponedeljek, 13.1.2025

Kranj/Škofja Loka, 13. januarja (STA) - Kranjsko okrožno sodišče je zavrnilo 1,6 milijona evrov vreden odškodninski zahtevek podjetij Era in Evolta proti Občini Škofja Loka zaradi pred leti neizvedenega projekta trgovskega centra na območju Kapucinskega predmestja. Kot je za STA pojasnila predsednica sodišča Špela Jakopič, je sodišče tožbeni zahtevek zavrnilo v celoti.

Sodišče je obravnavo odškodninske tožbe z zaslišanjem prič zaključilo novembra lani, že takrat pa je sodnica Jasna Levc Uršič povedala, da se nagiba k zavrniti odškodninskega zahtevka, saj da tožeča stran ni dokazala vzročne zveze med zatrjevano škodo in domnevno kršitvijo pogodbe na strani občine.

V Škofji Loki so pred 15 leti v okviru urejanja Kapucinskega predmestja načrtovali gradnjo trgovskega centra s tržnico. Investitor naj bi bila družba za upravljanje, financiranje in storitve Era, kot lastnik zemljišč pa je bila vključena tudi družba za investicije in inženiring Evolta. Občina je za potrebe bodočega trgovskega objekta z investitorjem leta 2010 sklenila pogodbo o komunalnem opremljanju Kapucinskega predmestja, vendar naj bi po mnenju tožnikov pogodbo prekršila.

Po navedbah tožnikov bi morala občina zagotoviti priključek na cesto, kar pa se ni zgodilo, zato do uresničitve projekta ni prišlo. Era in Evolta sta tako leta 2018 zoper občino vložili tožbo, s katero terjata 1,6 milijona evrov odškodnine. Na škofjeloški občini odškodninsko tožbo v celoti zavračajo. Trdijo, da do realizacije projekta ni prišlo zaradi razlogov na strani investitorja, ki naj ne bi imel sredstev za njegovo izvedbo.

Obravnava na sodišču je stekla šele maja lani. Ob stečaju Ere so se namreč pojavile procesne dileme, kdo je lahko tožnik. Terjatev je prevzelo podjetje A.Vital, ki je želelo v pravdo vstopiti kot tožnik, vendar je sodišče to zavrnilo, zato je v postopek vstopilo kot intervenient. Podjetje Evolta pa se je želelo iz tožbe umakniti, saj bi bila njegova terjatev posledica odložnega pogoja v zvezi z zemljiščem, ki ni bil izpolnjen.

Gvido Omladič, ki je vodil podjetje Era, je na sodišču povedal, da so želeli graditi takoj po podpisu pogodbe z občino leta 2010. V pogodbi je bilo določeno, da mora investitor poskrbeti za infrastrukturo znotraj območja, občina pa zunaj njega, vključno s priključkom na glavno cesto. Tega naj bi zgradili v okviru širšega projekta rekonstrukcije Kidričeve ceste. Vendar ta projekt, ki naj bi ga izvedla država, ni bil izpeljan.

Kot je povedal nekdanji škofjeloški župan Igor Draksler, so nekateri posamezniki protestno onemogočali gradnjo na trasi ceste, ki je tako še danes takšna, kot je bila. Investitor pa se, kot zatrjujejo tožniki, zaradi nevarnosti, da priključek ne bi bil urejen, in brez njega ne izdano uporabno dovoljenje, ni lotil gradnje trgovskega centra.

Omladič je zagotovil, da je imela Era, ki se je ukvarjala prav z razvojem tovrstnih projektov, sredstva zanj na voljo, velik je bil tudi interes kupcev ali najemnikov prostora v novem trgovskem centru. "Razlogi, zakaj do realizacije ni prišlo, so bili izključno na strani občine," je dejal Omladič. Dodal je, da so po menjavi župana leta 2011 videli, da se je situacija spremenila, zato so tri leta pritiskali na občino, da bi izpolnila svojo obveznost in bi lahko začeli gradnjo.

Drugače je povedal takratni župan Miha Ješe, ki je dejal, da je bila občina dogovorjena z direkcijo za ceste, da lahko neodvisno od rekonstrukcije Kidričeve ceste uredi gradbeni uvoz. Občina bi to lahko storila zelo hitro, vendar je čakala na signal s strani investitorja, da bo začel z gradnjo, da ne bi občina uvoza delala po nepotrebnem, saj se je realizacija projekta že vlekla.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window