sreda, 8.1.2025
Strasbourg, 08. januarja (STA) - Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu je v torek Grčijo obsodilo zaradi nezakonite vrnitve migrantke v Turčijo in ugotovilo verjeten obstoj sistemskega izvajanja prisilnega vračanja migrantov oziroma pushbackov. Državi je zaradi kršenja evropske konvencije o človekovih pravicah naložilo plačilo 20.000 evrov odškodnine.
Sodišče je odločalo v primeru pritožbe, ki jo je leta 2021 vložila ženska, ki je želela maja 2019 prek reke Marice zbežati v Grčijo. V domovini je bila namreč malo pred tem zaradi članstva v gibanju zdaj že pokojnega klerika Fethullaha Gülena, ki mu Ankara pripisuje odgovornost za spodleteli poskus državnega udara leta 2016, obsojena na šest let in tri mesece zapora.
Glede na njene navedbe so jo oblasti prijele na grškem ozemlju v bližini reke. Zaprosila je za azil, a njene prošnje niso obravnavali. Namesto tega so ji odvzeli njene osebne predmete, nato pa so jo zamaskirani posamezniki najprej strpali v kombi, nato pa na čoln, ki jo je prepeljal nazaj na turški breg reke. Tamkajšnje oblasti so jo nato aretirale.
Sodišče je v sodbi, objavljeni v torek, na podlagi več virov, tudi uradnih poročil, ugotovilo "obstoj močnih indicev, ki kažejo na to, da je v času dogajanja v Grčiji obstajala sistemska praksa pushbackov državljanov tretjih držav iz regije Evros v Turčijo".
Gre za po mednarodnem pravu nezakonito dejanje in sodišče je v primeru Turkinje ugotovilo kršitev tako 3. člena, ki prepoveduje nečloveško in ponižujoče ravnanje, kot 13. člena konvencije o človekovih pravicah, ki zagotavlja pravico do učinkovitega pravnega sredstva.
Sodišče izpostavlja zlasti, da Grčija ni preverila tveganj, ki bi jim bila ženska lahko izpostavljena ob vrnitvi. Državi je naložilo plačilo 20.000 evrov odškodnine.
Organizacije za človekove pravice že dlje časa obtožujejo grško vlado, da podpira prisilno vračanje migrantov oziroma pushbacke. Gre za nezakonito prakso prisiljevanja migrantov, da zapustijo državo, ne da bi lahko zaprosili za azil. Atene očitke vselej zanikajo.
Kot izpostavlja časnik Guardian, gre za prvo obsodbo Grčije v primeru tovrstnih očitkov. Po poročanju nekaterih medijev bi lahko vplivala na prihodnje ravnanje evropskih držav z migranti na svojih mejah.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki