ponedeljek, 6.1.2025
Ljubljana, 06. januarja (STA) - Država je bankam podelila mandat za izdajo nove 30-letne obveznice z zapadlostjo v 2055. Izdajo novega dolžniškega vrednostnega papirja je pričakovati v nadaljevanju tedna. S tem Slovenija nadaljuje večletno prakso zadolževanja v prvih dneh leta. V celotnem 2025 se lahko država zadolži za največ 4,58 milijarde evrov.
Država je mandat za organizacijo izdaje podelila bankam Deutsche Bank, Erste Group, Goldman Sachs, HSBC, JP Morgan in OTP banki Slovenija, je objavilo ministrstvo za finance.
Kot so zapisali, se izvedba izdaje pričakuje v bližnji prihodnosti, v odvisnosti od razmer na finančnih trgih. Po izkušnjah sodeč bo država na trgu državnega dolga nastopila že v nadaljevanju tedna.
Slovenija se že vrsto let zadolži kot ena prvih evropskih držav v novem letu. Januarske zadolžitve so praksa od 2017, takoj po božično-novoletnih praznikih pa se zadolžuje od 2018.
Obseg zadolžitve je običajno okoli 1,5 milijarde evrov. Lani je tako najprej tik po novem letu izdala za 1,5 milijarde evrov 10-letnih obveznic, nato pa izdajo še dvakrat povečala na skupaj 2,75 milijarde evrov.
Zadnja izdana 30-letna slovenska državna obveznica medtem v plačilo zapade oktobra leta 2050. Njihova skupna izdaja znaša 1,85 milijarde evrov.
V tem letu se lahko sicer država skladno s programom financiranja proračuna zadolži za največ 4,58 milijarde evrov.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki