sreda, 3.4.2024
Bruselj, 03. aprila (STA) - Evropska komisija je začela preiskavo dveh izdelovalcev solarnih panelov v kitajski lasti, ki ju sumi prejemanja subvencij, za katere v Bruslju ocenjujejo, da nelojalno nižajo cene izdelkov evropskih podjetij. Komisija bo na podlagi ugotovitev preiskave ocenila, ali sta imeli podjetji nepošteno prednost pri pridobivanju javnega naročila v Romuniji.
Pod drobnogledom se je znašlo javno naročilo za načrtovanje, izgradnjo in obratovanje fotovoltaične elektrarne v Romuniji z instalirano močjo 110 megavatov. Projekt je delno financiran s sredstvi EU.
Ponudbo sta oddala dva konzorcija. Prvega sestavljata skupina Enevo s sedežem v Romuniji in Longi Solar Technologie, nemška podružnica kitajskega podjetja Longi Green Energy Technology. Longi je sicer največji izdelovalec solarnih panelov na svetu, so spomnili na francoski tiskovni agenciji AFP.
Drugi konzorcij pa je sestavljen iz dveh hčerinskih družb, ki sta v celoti v lasti in pod nadzorom kitajskega državnega podjetja Shanghai Electric Group.
V skladu z uredbo EU o tujih subvencijah, ki je začela veljati sredi julija lani, morajo podjetja komisijo obvestiti o sodelovanju na razpisih za javna naročila, če ocenjena vrednost pogodbe presega 250 milijonov evrov in če je podjetje prejelo najmanj štiri milijone tujih subvencij od najmanj ene tretje države v treh letih pred notifikacijo.
Po predhodnem pregledu vseh vlog je komisija ocenila, da je potrebna poglobljena preiskava dveh ponudnikov, saj obstaja upravičen sum, da sta kitajski podjetji prejeli tuje subvencije, zaradi katerih se izkrivlja konkurenca na notranjem trgu.
Cilj komisije je ugotoviti, ali so domnevne tuje subvencije podjetjema na razpisu omogočile oddajo neupravičeno nizke ponudbe, zaradi česar druga podjetja niso imela možnosti zmage na razpisu.
Uredba o tujih subvencijah sicer vključuje niz pravil, katerih namen je preprečiti, da bi tuje subvencije izkrivljale evropski notranji trg. Tako lahko EU zagotavlja enake konkurenčne pogoje za vsa podjetja, ki delujejo na evropskem trgu, ki obenem ostaja odprt za trgovanje in naložbe.
Omenjena preiskava ni prva znotraj uredbe. Februarja je komisija začela preiskavo hčerinske družbe kitajskega železniškega velikana CRRC, a je bila preiskava zaključena, potem ko je družba ta mesec odstopila od razpisa v Bolgariji za dobavo električnih vlakov.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik