četrtek, 28.9.2023
Bruselj, 28. septembra (STA) - Več kot 60 organizacij civilne družbe, vključno s štirimi iz Slovenije, je danes v odprtem pismu zakonodajalce EU pozvalo, naj zagotovijo, da bo akt o umetni inteligenci skladen s standardi vladavine prava. Med drugim pozivajo tudi k zavrnitvi nedavne spremembe, ki iz akta izključuje upravljanje umetne inteligence za namene nacionalne varnosti.
"Zaradi vse večje uporabe umetne inteligence v zasebnem in javnem sektorju bi morala EU sprejeti zaščitne ukrepe v okviru akta o umetni inteligenci in zavarovati temelje, na katerih stoji unija," so zapisale organizacije in opozorile, da zloraba umetne inteligence ogroža vladavino prava, temeljne pravice ljudi in demokracijo.
V luči tega so organizacije zahtevale ocenjevanje vpliva na temeljne pravice (FRIA) za vse uporabnike visoko tveganih tehnologij umetne inteligence, da se zagotovi spoštovanje načel pravičnosti, odgovornosti in poštenosti.
Podpisniki odprtega pisma so zakonodajalce EU pozvali, naj zavrnejo spremembo 2. člena akta o umetni inteligenci, ki jo je predlagal Evropski svet in s katero naj bi bili sistemi umetne inteligence, razviti ali uporabljeni za namene nacionalne varnosti, izključeni iz akta. Zakonodajalce pozivajo k vrnitvi k prvotni različici akta, ki jo je predlagala Evropska komisija.
"Zakonodajalce pozivamo, naj zavrnejo spremembo tudi v luči škandala z vohunsko programsko opremo Pegaz, v katerem so novinarje, aktiviste za človekove pravice in politike nadzorovale njihove lastne vlade. Ta primer jasno kaže, da je treba zagotoviti, da sistemi, razviti ali uporabljeni za namene nacionalne varnosti, niso izvzeti iz akta," je dejala Orsolya Reich, predstavnica evropske mreže nevladnih organizacij Civil Liberties Union for Europe.
Odprto pismo je podpisalo več kot 60 organizacij, med njimi tudi Amnesty International in štiri organizacije iz Slovenije: Center za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij (CNVOS), Danes je nov dan - inštitut za druga vprašanja, Mirovni inštitut ter Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja (PIC).
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki